statystyki

Wplątani w karuzele VAT. Przedsiębiorcy od lat są karani za niewinność

autor: Wojciech Serafiński02.01.2018, 10:30; Aktualizacja: 02.01.2018, 10:52
VI dyrektywa nie pozwala, aby państwa członkowskie rekompensowały sobie straty kosztem działających w dobrej wierze podatników, uwikłanych w mechanizm karuzeli podatkowej wbrew swojej woli i wiedzy

VI dyrektywa nie pozwala, aby państwa członkowskie rekompensowały sobie straty kosztem działających w dobrej wierze podatników, uwikłanych w mechanizm karuzeli podatkowej wbrew swojej woli i wiedzyźródło: ShutterStock

Od wielu lat organy podatkowe wymagają od przedsiębiorców odliczających VAT, by ci w transakcjach z kontrahentami dochowywali należytej staranności, mimo braku podstawy prawnej do formułowania takich oczekiwań.

Choć pojęciem należytej staranności zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne operują od dość dawna, nie znajdziemy go w żadnych przepisach prawa podatkowego. Nie ma go także w żadnej unijnej dyrektywie dotyczącej podatku od towarów i usług. Do praktyki stosowania prawa w Polsce wprowadziły je sądy administracyjne na podstawie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (dziś: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej). Termin ten pojawia się często w wielu decyzjach organów podatkowych oraz orzeczeniach sądów administracyjnych, w których w majestacie prawa coraz częściej bezpodstawnie pozbawia się przedsiębiorców prawa do odliczenia podatku naliczonego. Najczęściej zarzuca się im oszustwo lub udział w nim, choć w zdecydowanej większości przypadków padli oni ofiarami oszustów lub zostali wplątani w karuzelowe sieci, czego ani organy podatkowe, ani sądy nie chcą lub nie potrafią dostrzec. Dzieje się tak od lat, gdyż sądy administracyjne kompletnie lekceważą unijne orzecznictwo i wypracowane przez nie standardy postępowania. Wyjątek od zasady, na który wskazuje TSUE, stał się w Polsce zasadą, a sądy bardziej dbają o interes budżetu państwa niż o przedsiębiorców. Zarzynanie kur znoszących złote jajka trwa w najlepsze, gdyż przedsiębiorcy nie mają żadnych środków ochrony.

Europejskie standardy

Dostrzegając potrzebę ochrony interesu podatników, którzy bez swojej winy i wiedzy zostali uwikłani w oszustwa, Europejski Trybunał Sprawiedliwości już ponad 10 lat temu wypracował standard postępowania organów skarbowych w sprawach oceny ich odpowiedzialności w sytuacji stwierdzonych nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT u ich kontrahentów. Standard ten wyznacza wiele wyroków, które układają się w utrwaloną linię orzeczniczą TSUE, w tym znane orzeczenie ETS z 12 stycznia 2006 r. (połączone sprawy C-354/03, C-355/03 i C-484/03; Optigen, Fulcrum, Bond House). To właśnie ten wyrok jest filarem dla tezy o konieczności ochrony przez wszystkie państwa członkowskie UE fundamentalnych zasad neutralności oraz proporcjonalności w podatku od towarów i usług.

Warto przypomnieć, że dotyczył on brytyjskich spółek, które nabywały podzespoły komputerowe, odliczając podatek wykazany na otrzymanych od dostawców fakturach. Towary te następnie zbywano w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) na rzecz kontrahentów posiadających siedzibę w innych państwach UE. W toku postępowania organy skarbowe ustaliły, że część transakcji dokonywanych przez Optigen Fulcrum oraz Bond House stanowiła fragment karuzelowych dostaw. Natomiast na wcześniejszym etapie obrotu towarem pojawiły się dostawy, z tytułu których podatek należny nie został uregulowany przez sprzedawcę i który znikł. Nie było przy tym wątpliwości, że obie spółki działały w dobrej wierze, gdyż nie wiedziały oraz przy zachowaniu należytej ostrożności nie mogły wiedzieć, że stały się uczestnikami karuzelowego oszustwa.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • TSUE(2018-01-03 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    orzecznictwo TSUE zalicza się do acquis communautaire, czyli do wspólnotowego dorobku prawnego, w świetle czego wyroki TSUE stanowią źródło prawa. Dziwne, że autor tekstu tego nie wie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane