statystyki

Wplątani w karuzele VAT. Przedsiębiorcy od lat są karani za niewinność

autor: Wojciech Serafiński02.01.2018, 10:30; Aktualizacja: 02.01.2018, 10:52
VI dyrektywa nie pozwala, aby państwa członkowskie rekompensowały sobie straty kosztem działających w dobrej wierze podatników, uwikłanych w mechanizm karuzeli podatkowej wbrew swojej woli i wiedzy

VI dyrektywa nie pozwala, aby państwa członkowskie rekompensowały sobie straty kosztem działających w dobrej wierze podatników, uwikłanych w mechanizm karuzeli podatkowej wbrew swojej woli i wiedzyźródło: ShutterStock

Od wielu lat organy podatkowe wymagają od przedsiębiorców odliczających VAT, by ci w transakcjach z kontrahentami dochowywali należytej staranności, mimo braku podstawy prawnej do formułowania takich oczekiwań.

Choć pojęciem należytej staranności zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne operują od dość dawna, nie znajdziemy go w żadnych przepisach prawa podatkowego. Nie ma go także w żadnej unijnej dyrektywie dotyczącej podatku od towarów i usług. Do praktyki stosowania prawa w Polsce wprowadziły je sądy administracyjne na podstawie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (dziś: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej). Termin ten pojawia się często w wielu decyzjach organów podatkowych oraz orzeczeniach sądów administracyjnych, w których w majestacie prawa coraz częściej bezpodstawnie pozbawia się przedsiębiorców prawa do odliczenia podatku naliczonego. Najczęściej zarzuca się im oszustwo lub udział w nim, choć w zdecydowanej większości przypadków padli oni ofiarami oszustów lub zostali wplątani w karuzelowe sieci, czego ani organy podatkowe, ani sądy nie chcą lub nie potrafią dostrzec. Dzieje się tak od lat, gdyż sądy administracyjne kompletnie lekceważą unijne orzecznictwo i wypracowane przez nie standardy postępowania. Wyjątek od zasady, na który wskazuje TSUE, stał się w Polsce zasadą, a sądy bardziej dbają o interes budżetu państwa niż o przedsiębiorców. Zarzynanie kur znoszących złote jajka trwa w najlepsze, gdyż przedsiębiorcy nie mają żadnych środków ochrony.

Europejskie standardy

Dostrzegając potrzebę ochrony interesu podatników, którzy bez swojej winy i wiedzy zostali uwikłani w oszustwa, Europejski Trybunał Sprawiedliwości już ponad 10 lat temu wypracował standard postępowania organów skarbowych w sprawach oceny ich odpowiedzialności w sytuacji stwierdzonych nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT u ich kontrahentów. Standard ten wyznacza wiele wyroków, które układają się w utrwaloną linię orzeczniczą TSUE, w tym znane orzeczenie ETS z 12 stycznia 2006 r. (połączone sprawy C-354/03, C-355/03 i C-484/03; Optigen, Fulcrum, Bond House). To właśnie ten wyrok jest filarem dla tezy o konieczności ochrony przez wszystkie państwa członkowskie UE fundamentalnych zasad neutralności oraz proporcjonalności w podatku od towarów i usług.

Warto przypomnieć, że dotyczył on brytyjskich spółek, które nabywały podzespoły komputerowe, odliczając podatek wykazany na otrzymanych od dostawców fakturach. Towary te następnie zbywano w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) na rzecz kontrahentów posiadających siedzibę w innych państwach UE. W toku postępowania organy skarbowe ustaliły, że część transakcji dokonywanych przez Optigen Fulcrum oraz Bond House stanowiła fragment karuzelowych dostaw. Natomiast na wcześniejszym etapie obrotu towarem pojawiły się dostawy, z tytułu których podatek należny nie został uregulowany przez sprzedawcę i który znikł. Nie było przy tym wątpliwości, że obie spółki działały w dobrej wierze, gdyż nie wiedziały oraz przy zachowaniu należytej ostrożności nie mogły wiedzieć, że stały się uczestnikami karuzelowego oszustwa.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • TSUE(2018-01-03 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    orzecznictwo TSUE zalicza się do acquis communautaire, czyli do wspólnotowego dorobku prawnego, w świetle czego wyroki TSUE stanowią źródło prawa. Dziwne, że autor tekstu tego nie wie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane