statystyki

Decyzja o wynagrodzeniu w Krajowej Administracji Skarbowej powinna uwzględniać dotychczasowe uposażenie i dodatki

autor: leszek jaworski02.02.2018, 16:00
Stosunek służbowy funkcjonariuszy jest objęty dalej idącymi gwarancjami trwałości niż klasyczne reguły stabilizacji stosunku pracy.

Stosunek służbowy funkcjonariuszy jest objęty dalej idącymi gwarancjami trwałości niż klasyczne reguły stabilizacji stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Od 1 marca 2017 r. pełniłem służbę w izbie administracji skarbowej, realizując zadania w urzędzie celno-skarbowym. 10 marca 2017 r. powierzono mi koordynowanie pracy w dziale kontroli celno-skarbowej do czasu obsadzenia stanowiska kierownika. Dyrektor izby 31 maja 2017 r. złożył mi propozycję określającą warunki pełnienia służby w służbie celno-skarbowej. W decyzji nie podano żadnego ich uzasadnienia (zwłaszcza powodów obniżenia uposażenia). Mimo że posiadam wysokie kompetencje, duże doświadczenie oraz kwalifikacje, wskazano mi najniższy z możliwych na danym stanowisku mnożnik wynagrodzenia oraz najniższy z możliwych dodatek służbowy. Czy to było prawidłowe?

Nie. Każda zmiana warunków pełnienia służby, aby była dopuszczalna, musi być podyktowana obiektywnymi przyczynami. Organ w decyzji musi podać konkretne przyczyny, z powodu których ustalił dodatek funkcyjny dla funkcjonariusza na najniższym poziomie. Tak orzekł WSA w Olsztynie w prawomocnym już wyroku z 8 listopada 2017 r. (sygn. akt II SA/Ol 741/17). Olsztyński sąd administracyjny wyjaśnił, że podstawą wydania decyzji jest art. 165 ust. 7 ustawy z 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z tym przepisem dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, dyrektor izby administracji skarbowej oraz dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości składali odpowiednio pracownikom oraz funkcjonariuszom, w terminie do 31 maja 2017 r., pisemną propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia albo pełnienia służby, która uwzględniała posiadane kwalifikacje i przebieg dotychczasowej pracy lub służby, a także aktualne miejsce zamieszkania. Zdaniem sądu przedstawione funkcjonariuszowi nowe warunki pełnienia służby co do zasady nie powinny być gorsze niż te, na jakich pełnili służbę dotychczas, chyba że zaistniały szczególne okoliczności, które muszą być powołane w decyzji.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • patologia zarobkowa w Sł. C-S(2018-02-02 19:36) Zgłoś naruszenie 60

  Wynagrodzenia w służbie Cel-Skarb odbiegają od jakichkolwiek przyjętych zasad w normalnej służbie czy urzędzie. Nie istnieje stopniowa ścieżka awansu na coraz to wyższe stanowisko w ramach samorozwoju, zdobywania doświadczenia i umiejętności wraz z wydłużaniem stażu pracy . Po prostu ktoś kto w momencie wprowadzenia reformy w 2010 r tzw. wartościowania stanowisk zajmował akurat stanowisko wysoko za wartościowane wg MF-u -i oczywiście miał dobre układy z swoim szefem dostawał nagle np. z 2-3 tys. podwyżki chociaż przepracował np. z 2-3 lata a inny funkcjonariusz z długoletnim stażem został zepchnięty na najniższe stanowisko bez możliwości jakiejkolwiek podwyżki. Ścieżka awansu obecnie jest praktycznie zamknięta dla 90% funkcjonariuszy. Patologiczna sytuacja jeszcze pogłębiła się po reformie w marcu 2017 r -czyli utworzenia KAS, -tutaj absurdy przybrały wręcz hiper patologię ponieważ większość funkcjonariuszy wykonuje naprzemiennie bardzo zbliżone do siebie czynności ale ci którzy w 2010 otrzymali wysokie stanowiska ,pomimo tego że obecnie wykonują identyczne czynności jak reszta zwykłych funkcjonariuszy nadal zarabiają krocie min 2-3 tys. więcej niż reszta. którzy nie załapali się na dobre wartościowanie w 2010 r.

  Odpowiedz
 • SG(2018-02-03 14:10) Zgłoś naruszenie 30

  Najlepsze zarobki są w StraZy Granicznej ,przy niej słuzba w KAS to badziewie.

  Odpowiedz
 • Maja(2018-02-04 21:17) Zgłoś naruszenie 10

  A co z placami pracowników kas typu kadry księgowość logistyka?tam między pracownikami byłej IC a skarbowcami przy tych samym zakresie zadań dochodzi do półtora tysiąca różnicy w miesięcznej pensji .do tego dochodzi odrębny fundusz socjalny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane