statystyki

Nie ma odwrotnego obciążenia, gdy zleceniodawca nie jest polskim podatnikiem

autor: Mariusz Szulc, Katarzyna Jędrzejewska15.02.2018, 07:14; Aktualizacja: 15.02.2018, 07:44
Inwestorem była firma belgijska, a głównym wykonawcą firma z Włoch, niezarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Firma włoska zleciła prace polskiemu podwykonawcy.

Inwestorem była firma belgijska, a głównym wykonawcą firma z Włoch, niezarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Firma włoska zleciła prace polskiemu podwykonawcy.źródło: ShutterStock

Jeśli usługi nie są wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, a na dodatek jeszcze ich odbiorca nie jest podatnikiem zarejestrowanym w Polsce, to daninę musi rozliczyć wykonawca – stwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadała spółka telekomunikacyjna, która dostała zlecenie na kompleksową modernizację obiektu radiowokomunikacyjnego. Miała sporządzić projekt, wykonać wstępne prace budowlane (m.in. wyciąć drzewa i zniwelować teren), a następnie zamontować maszty radiowe i anteny nadawcze, które byłyby trwale zespolone z gruntem.

Inwestorem była firma belgijska, a głównym wykonawcą firma z Włoch, niezarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Firma włoska zleciła prace polskiemu podwykonawcy.

Spółka uważała, że wykonywane przez nią usługi to „roboty ogólnobudowlane związane z budową przesyłowych linii telekomunikacyjnych”. Są one wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, który wymienia czynności objęte odwrotnym obciążeniem. Zasadniczo w takim wypadku VAT powinien rozliczyć nabywca robót, czyli – jak twierdziła polska spółka – firma z Włoch.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane