statystyki

„Zaprojektuj, dostarcz i wybuduj” bez odwrotnego obciążenia

autor: Jolanta Rajewska05.12.2017, 07:22; Aktualizacja: 05.12.2017, 07:51
Usługa budowlana stanowiła usługę wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, opodatkowaną na zasadzie odwrotnego obciążenia w myśl art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT.

Usługa budowlana stanowiła usługę wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, opodatkowaną na zasadzie odwrotnego obciążenia w myśl art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT.źródło: ShutterStock

Czynności projektowe i formalnoprawne nie stanowią wraz z usługą budowlaną świadczenia kompleksowego – tak orzekł w ostatnim wyroku WSA w Gdańsku.

W rozpatrywanej sprawie spółka wykonywała kompleksową usługę „zaprojektuj, dostarcz i wybuduj” jako członek konsorcjum na rzecz lidera. Polegało to na wybudowaniu określonego fragmentu linii elektroenergetycznej, który obejmował prace związane z samą budową i przygotowanie spraw formalnoprawnych oraz projektowych. Prace budowalne spółka zlecała podmiotowi trzeciemu, natomiast uzgodnienia formalno-prawne realizowała we własnym zakresie. Ustalone w umowie wynagrodzenie obejmowało zakres czynności zarówno projektowych, jak i budowlanych. Usługa budowlana stanowiła usługę wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, opodatkowaną na zasadzie odwrotnego obciążenia w myśl art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, spółka powzięła wątpliwość czy usługi projektowe oraz formalnoprawne stanowiące I etap realizacji umowy, w ramach których spółka występuje jako podwykonawca, należy traktować jako świadczenie kompleksowe i opodatkować w ramach odwrotnego obciążenia.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane