statystyki

Nabycie ośrodka nie zawsze jest jednorazowym kosztem

autor: Łukasz Zalewski05.12.2017, 18:00
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zgodził się, że zakupu ośrodka nie można traktować jako inwestycji w środku trwałym, bo podatniczka nie podjęła działań, które miałyby ulepszyć ośrodek lub dostosować go do jej działalności.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zgodził się, że zakupu ośrodka nie można traktować jako inwestycji w środku trwałym, bo podatniczka nie podjęła działań, które miałyby ulepszyć ośrodek lub dostosować go do jej działalności.źródło: ShutterStock

Wydatek na zakup budynków i budowli wzniesionych na cudzym gruncie można jedynie amortyzować. Nie można go odliczyć bezpośrednio od przychodów – orzekł NSA.

Chodziło o kobietę, która kupiła prawa do budynków i budowli składających się na ośrodek wypoczynkowy. Były one postawione na gruntach nadleśnictwa, które kobieta wydzierżawiła. W momencie podpisania aktu notarialnego zapłaciła 300 tys. zł, a pozostałą kwotę (1,1 mln zł) miała dopłacić później.

Sądziła, że wydatek na nabycie ośrodka może zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślała, że nie stała się właścicielką ośrodka. Doszło bowiem jedynie do przeniesienia prawa majątkowego, a nie do nabycia środków trwałych – tłumaczyła.

Uważała, że nie jest to inwestycja w obcym środku trwałym (podlegająca amortyzacji), bo – jak twierdziła – byłoby tak tylko wtedy, gdyby środek trwały był w trakcie budowy, montażu lub ulepszenia. Przekonywała, że nie jest to ulepszenie środka trwałego, bo musiałaby dokonać: przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji, modernizacji.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane