statystyki

Nowy podatek to nie tylko minusy. Są też korzyści

autor: Patrycja Otto17.11.2017, 07:45; Aktualizacja: 17.11.2017, 07:51
podatek, księgowość, finanse

Projektowana stawka akcyzy jest wysoka, co może skłaniać podmioty i konsumentów do przechodzenia do szarej strefyźródło: ShutterStock

- Przedsiębiorcy będą zmuszeni ponieść koszty wprowadzenia nowego podatku, ale może on też przynieść im pewne profity. Bardziej efektywna powinna być na przykład kontrola legalności liquidów - mówi w wywiadzie dla DGP Szymon Parulski doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi.

Czy wejście nowego podatku akcyzowego oznacza faktycznie dodatkowe wydatki dla przedsiębiorców?

Opodatkowanie akcyzą płynów do e-papierosów niewątpliwie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami po stronie producentów i dystrybutorów tych wyrobów. Oprócz samej akcyzy, która prawdopodobnie wpłynie na ceny, a przez to na wielkość legalnego rynku, niezbędne będzie uzyskanie zezwoleń akcyzowych oraz złożenie zabezpieczenia akcyzowego.

Koszty związane z uzyskaniem zezwoleń akcyzowych, z prowadzeniem bieżącej działalności (m.in. związane z prowadzeniem składów podatkowych), jak i koszty samej akcyzy zwiększą cenę płynów do e-papierosów. Może to skutkować zmniejszeniem legalnego rynku, co odczują wszyscy jego uczestnicy (producenci, importerzy, sprzedawcy, konsumenci).

Czy to jedyne zalety tego rozwiązania?


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2017-11-17 08:11) Zgłoś naruszenie 51

    To jakiś nowy roczaj ekonomii. Pewnie ekonomia kuchenna. Aa teoria że następny podatek będzie przynosił korzyści opodatkowanym to perełka. Brawo PiS.

    Odpowiedz
  • prawnik(2017-11-17 14:47) Zgłoś naruszenie 10

    Raczej rozpowszechnią się "płyny zapachowe do kadzidełek elektrycznych", niż skutecznie obejmiemy akcyzą nawannianą niecharakterystyczną ciecz..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane