statystyki

Ostateczne wykończenie budynku bez znaczenia dla fiskusa

autor: Łukasz Zalewski04.12.2017, 07:49; Aktualizacja: 04.12.2017, 08:17
W ewidencji gruntów i budynków blok został sklasyfikowany jako mieszkalny

W ewidencji gruntów i budynków blok został sklasyfikowany jako mieszkalnyźródło: ShutterStock

Jeśli budowa została zakończona i budynek zaczął być użytkowany, to powinien być on opodatkowany już od 1 stycznia kolejnego roku, nawet gdy jest wykańczany później – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która wybudowała blok (3 kondygnacje) z częścią handlową na parterze. W maju 2013 r. spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie części mieszkalnej, a w styczniu 2014 r. drugie, dotyczące części handlowej. W lutym 2014 r. zaczął z niej korzystać najemca. W budynku nadal były pomieszczenia niewykorzystywane ani przez spółkę, ani przez najemcę.

W ewidencji gruntów i budynków blok został sklasyfikowany jako mieszkalny. Znalazł się przy nim także ogrodzony plac. Spółka zaznaczyła, że służy on celom mieszkaniowym.

Spór z fiskusem dotyczył tego, kiedy powstaje obowiązek podatkowy od części mieszkalnej i handlowej, a także czy plac należy traktować jako budowlę podlegającą również opodatkowaniu.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane