Można ustalić odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe w sposób uproszczony

autor: Halina Zabrocka02.12.2017, 15:00
podatki pieniądze

Możliwość stosowania jednorazowej amortyzacji została przez ustawodawcę ograniczona podmiotowo.źródło: ShutterStock

Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zastosować jednorazową amortyzację dla zakupionej maszyny budowlanej o wartości początkowej 150 000 zł? Jak będzie przebiegała ewidencja księgowa jednorazowego odpisu amortyzacyjnego?

Niektórzy podatnicy na mocy ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych mogą skorzystać w określonych sytuacjach z zastosowania jednorazowej amortyzacji w ramach pomocy de minimis nawet dla środków trwałych, których wartość przewyższyła 3500 zł. Pomoc de minimis stanowi prawo dla poszczególnych podatników, a nie ich obowiązek, zatem do podatnika należy wybór, czy skorzysta w tego prawa.

Możliwość stosowania jednorazowej amortyzacji została przez ustawodawcę ograniczona podmiotowo. Prawo do stosowanie tej metody mają bowiem mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, z pewnymi wyjątkami. Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych rozpoczynający działalność nie zawsze może skorzystać z możliwości jednorazowej amortyzacji środków trwałych. Jeżeli został utworzony w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału albo w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną, a także przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro, to nie można skorzystać z jednorazowej amortyzacji.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane