Bliscy, którzy odziedziczą majątek lub przekazują go sobie w darowiźnie, będą mogli nadal korzystnie rozliczać koszty podatkowe – zapewniły wczoraj w specjalnym komunikacie resorty rozwoju i finansów.
Co innego zakłada uchwalona 27 października br. przez Sejm nowelizacja ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym, którą teraz zajmuje się Senat (druk nr 1878). Znalazł się w niej przepis, który uniemożliwiłby od 2018 r. amortyzację majątku otrzymanego w spadku lub w darowiźnie.
Rząd uzasadniał to walką z nadużywaniem obecnych reguł. Część podatników wielokrotnie bowiem amortyzuje te same składniki majątku, poprzez dokonywanie kolejnych darowizn w kręgu najbliższej rodziny – przypomniano we wczorajszym komunikacie.
Mimo tego dotychczasowe reguły się nie zmienią – zapewniły oba ministerstwa. Podkreśliły, że chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli firm rodzinnych, dla których brak możliwości korzystnej podatkowo sukcesji przedsiębiorstwa byłby dużym ciosem.
Dotychczasowe zasady amortyzacji przez spadkobierców zostaną przywrócone ze skutkiem od 1 stycznia 2018 r. – zapewniły oba resorty. Ma to nastąpić wraz z uchwaleniem ustawy o zarządzie sukcesyjnym, nad którym ciągle pracuje resort rozwoju. Nawet jeśli nowe przepisy wejdą w życie później, to te o amortyzacji odziedziczonego majątku mają obowiązywać ze skutkiem od początku przyszłego roku – wynika z komunikatu.
Oba ministerstwa zapewniły też, że opracują rozwiązanie, które pozwoli kontynuować amortyzację także tym członkom rodziny, który otrzymują majątek w darowiźnie.