Zaliczka błędnie pobrana? Dopłaci pracownik

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.11.2017, 08:13; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:23
Za błąd w obliczeniu i potrąceniu zaliczki na PIT odpowiada płatnik, a nie podatnik. Co więc ma zrobić zakład pracy, który popełnił błąd?

Za błąd w obliczeniu i potrąceniu zaliczki na PIT odpowiada płatnik, a nie podatnik. Co więc ma zrobić zakład pracy, który popełnił błąd?źródło: ShutterStock

Zakład pracy, który pomylił się i zaniżył miesięczny podatek pracownika, nie powinien wpłacać brakującej kwoty ze swoich środków. Trzeba ją bowiem pobrać z wynagrodzenia podatnika wraz z zaliczką za bieżący miesiąc.

Takiej odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Finansów na pytanie DGP. Zadaliśmy je w imieniu czytelników, niepewnych, jak postąpić w takiej sytuacji. Z jednej strony bowiem mają oni świadomość, że ciąży na nich odpowiedzialność za błąd i w związku z tym chcieliby go jak najszybciej naprawić z własnej kieszeni. Z drugiej obawiają się, co będzie z rozliczeniem rocznym samego pracownika.

Co zrobić w sytuacji, gdy pracodawca potrącał kwotę zmniejszającą podatek, mimo że dochody pracownika w trakcie roku przekroczyły 85 528 zł (czyli górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej)? – pyta czytelnik DGP. Dodaje, że pracownik złożył płatnikowi oświadczenia o zamiarze wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

Niewątpliwie płatnik postąpił nieprawidłowo. Zgodnie z art. 27 ust. 1b ustawy o PIT, przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy:

1) kwotę zmniejszającą podatek, w wysokości 556,02 zł rocznie (czyli 46,33 zł miesięcznie) należy potrącać, gdy dochody podatnika (pracownika), licząc od początku roku, nie przekraczają 85 528 zł;

2) zaliczki nie pomniejsza się o kwotę zmniejszającą podatek, gdy dochody podatnika (pracownika), licząc od początku roku, przekroczą 85 528 zł.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane