statystyki

Zaliczka błędnie pobrana? Dopłaci pracownik

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.11.2017, 08:13; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:23
Za błąd w obliczeniu i potrąceniu zaliczki na PIT odpowiada płatnik, a nie podatnik. Co więc ma zrobić zakład pracy, który popełnił błąd?

Za błąd w obliczeniu i potrąceniu zaliczki na PIT odpowiada płatnik, a nie podatnik. Co więc ma zrobić zakład pracy, który popełnił błąd?źródło: ShutterStock

Zakład pracy, który pomylił się i zaniżył miesięczny podatek pracownika, nie powinien wpłacać brakującej kwoty ze swoich środków. Trzeba ją bowiem pobrać z wynagrodzenia podatnika wraz z zaliczką za bieżący miesiąc.

Takiej odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Finansów na pytanie DGP. Zadaliśmy je w imieniu czytelników, niepewnych, jak postąpić w takiej sytuacji. Z jednej strony bowiem mają oni świadomość, że ciąży na nich odpowiedzialność za błąd i w związku z tym chcieliby go jak najszybciej naprawić z własnej kieszeni. Z drugiej obawiają się, co będzie z rozliczeniem rocznym samego pracownika.

Co zrobić w sytuacji, gdy pracodawca potrącał kwotę zmniejszającą podatek, mimo że dochody pracownika w trakcie roku przekroczyły 85 528 zł (czyli górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej)? – pyta czytelnik DGP. Dodaje, że pracownik złożył płatnikowi oświadczenia o zamiarze wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

Niewątpliwie płatnik postąpił nieprawidłowo. Zgodnie z art. 27 ust. 1b ustawy o PIT, przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy:

1) kwotę zmniejszającą podatek, w wysokości 556,02 zł rocznie (czyli 46,33 zł miesięcznie) należy potrącać, gdy dochody podatnika (pracownika), licząc od początku roku, nie przekraczają 85 528 zł;

2) zaliczki nie pomniejsza się o kwotę zmniejszającą podatek, gdy dochody podatnika (pracownika), licząc od początku roku, przekroczą 85 528 zł.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane