statystyki

Urząd nie może się domyślać, że podatnik ma pracownika

autor: Karina Piątek06.11.2017, 07:44; Aktualizacja: 06.11.2017, 09:20
Podatnik uważał, że wystarczy, iż deklarował zaliczki na PIT pracownika, a następnie złożył roczną deklarację o pobranych zaliczkach PIT-4R.

Podatnik uważał, że wystarczy, iż deklarował zaliczki na PIT pracownika, a następnie złożył roczną deklarację o pobranych zaliczkach PIT-4R.źródło: ShutterStock

Kto rozlicza się z dochodów na podstawie karty podatkowej, straci prawo do niej, jeżeli nie poinformuje urzędu skarbowego o zatrudnieniu pracownika. Nie wystarczy tylko deklarowanie zaliczek na PIT – orzekł NSA.

NSA zwrócił uwagę na warunek informacyjny wynikający z art. 36 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej muszą zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o wszelkich zmianach mających wpływ na opodatkowanie w formie karty podatkowej, w tym m.in. o zmianach w stanie zatrudnienia. Mają na to 7 dni, zgodnie z art. 36 ust. 7 ustawy.

NSA nie miał wątpliwości, że podatnik zatrudnił pracownika, ale nie zawiadomił o tym w ciągu 7 dni urzędu skarbowego. Organ miał więc prawo stwierdzić wygaśnięcie decyzji ustalającej wysokość stawki karty podatkowej – orzekł sąd.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane