statystyki

Urząd nie może się domyślać, że podatnik ma pracownika

autor: Karina Piątek06.11.2017, 07:44; Aktualizacja: 06.11.2017, 09:20
Podatnik uważał, że wystarczy, iż deklarował zaliczki na PIT pracownika, a następnie złożył roczną deklarację o pobranych zaliczkach PIT-4R.

Podatnik uważał, że wystarczy, iż deklarował zaliczki na PIT pracownika, a następnie złożył roczną deklarację o pobranych zaliczkach PIT-4R.źródło: ShutterStock

Kto rozlicza się z dochodów na podstawie karty podatkowej, straci prawo do niej, jeżeli nie poinformuje urzędu skarbowego o zatrudnieniu pracownika. Nie wystarczy tylko deklarowanie zaliczek na PIT – orzekł NSA.

NSA zwrócił uwagę na warunek informacyjny wynikający z art. 36 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej muszą zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o wszelkich zmianach mających wpływ na opodatkowanie w formie karty podatkowej, w tym m.in. o zmianach w stanie zatrudnienia. Mają na to 7 dni, zgodnie z art. 36 ust. 7 ustawy.

NSA nie miał wątpliwości, że podatnik zatrudnił pracownika, ale nie zawiadomił o tym w ciągu 7 dni urzędu skarbowego. Organ miał więc prawo stwierdzić wygaśnięcie decyzji ustalającej wysokość stawki karty podatkowej – orzekł sąd.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane