statystyki

Będzie uchwała w sprawie odliczania podatku przez gminy

autor: Patrycja Dudek20.11.2017, 08:30; Aktualizacja: 20.11.2017, 09:00
WSA w Bydgoszczy uznał, że fiskus nie ma racji. Wyjaśnił, że wystarczy skorygować rozliczenia dotyczące danej inwestycji.

WSA w Bydgoszczy uznał, że fiskus nie ma racji. Wyjaśnił, że wystarczy skorygować rozliczenia dotyczące danej inwestycji.źródło: ShutterStock

Poszerzony skład NSA odpowie, czy samorządy, które chcą odzyskać podatek od inwestycji przekazanych zakładom budżetowym, muszą scentralizować wszystkie swoje rozliczenia za 5 lat wstecz.

Postanowił o tym zwykły skład Naczelnego Sądu Administracyjnego.

To kolejna odsłona sporu dotyczącego rozliczania VAT przez samorządy. Najpierw wątpliwości dotyczyły tego, kto jest podatnikiem VAT – gmina czy jej jednostka budżetowa (zakład budżetowy). Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 29 września 2015 r. (sygn. akt C-276/14) i uchwale NSA z 26 października 2015 r. (sygn. akt I FPS 4/15) stało się jasne, że podatnikiem jest gmina.

Teraz spór toczy się o to, czy samorządy – chcąc odzyskać podatek naliczony przy realizacji inwestycji przekazanych nieodpłatnie swoim jednostkom lub zakładom budżetowym – muszą scentralizować wszystkie swoje rozliczenia VAT i to za 5 lat wstecz. Słowem, czy muszą skorygować rozliczenia podatku wszystkich swoich jednostek, które jeszcze się nie przedawniły.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane