statystyki

Będzie uchwała w sprawie odliczania podatku przez gminy

autor: Patrycja Dudek20.11.2017, 08:30; Aktualizacja: 20.11.2017, 09:00
WSA w Bydgoszczy uznał, że fiskus nie ma racji. Wyjaśnił, że wystarczy skorygować rozliczenia dotyczące danej inwestycji.

WSA w Bydgoszczy uznał, że fiskus nie ma racji. Wyjaśnił, że wystarczy skorygować rozliczenia dotyczące danej inwestycji.źródło: ShutterStock

Poszerzony skład NSA odpowie, czy samorządy, które chcą odzyskać podatek od inwestycji przekazanych zakładom budżetowym, muszą scentralizować wszystkie swoje rozliczenia za 5 lat wstecz.

Postanowił o tym zwykły skład Naczelnego Sądu Administracyjnego.

To kolejna odsłona sporu dotyczącego rozliczania VAT przez samorządy. Najpierw wątpliwości dotyczyły tego, kto jest podatnikiem VAT – gmina czy jej jednostka budżetowa (zakład budżetowy). Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 29 września 2015 r. (sygn. akt C-276/14) i uchwale NSA z 26 października 2015 r. (sygn. akt I FPS 4/15) stało się jasne, że podatnikiem jest gmina.

Teraz spór toczy się o to, czy samorządy – chcąc odzyskać podatek naliczony przy realizacji inwestycji przekazanych nieodpłatnie swoim jednostkom lub zakładom budżetowym – muszą scentralizować wszystkie swoje rozliczenia VAT i to za 5 lat wstecz. Słowem, czy muszą skorygować rozliczenia podatku wszystkich swoich jednostek, które jeszcze się nie przedawniły.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane