statystyki

Niższa akcyza dla małych browarów

autor: Mariusz Szulc16.11.2017, 17:00
MF uzasadnia zmianę chęcią pomocy polskim browarom rzemieślniczym i firmom rodzinnym, które będą mogły skuteczniej konkurować z wielkimi piwnymi koncernami.

MF uzasadnia zmianę chęcią pomocy polskim browarom rzemieślniczym i firmom rodzinnym, które będą mogły skuteczniej konkurować z wielkimi piwnymi koncernami.źródło: ShutterStock

Browar, który wyprodukuje rocznie mniej niż 200 tys. hektolitrów piwa, zapłaci o połowę niższy podatek akcyzowy niż konkurenci – wynika z opublikowanego wczoraj projektu.

Zakłada on nowelizację rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego z 24 lutego 2017 r. (Dz.U. z 2017 r., poz. 430 i 1440). Obecnie małe i średnie browary korzystają z ulgi w akcyzie w zależności od tego, ile wyprodukują piwa. Te, które w ciągu roku nie przekroczą poziomu 20 tys. hl, oszczędzają 30 zł na każdym hektolitrze. Jeśli produkcja jest mniejsza niż 70 tys. hl, ulga wynosi 15 zł. Browar, który nie przekroczy 150 tys. hl, oszczędza 12 zł, a ten, który nie przekroczy limitu 200 tys. hl – 9 zł.

Projekt przewiduje zniesienie takiego podziału. Wszystkie browary, które nie wyprodukują rocznie więcej niż 200 tys. hl piwa, zapłacą daninę o połowę niższą niż pozostali przedsiębiorcy (którzy płacą 7,79 zł od 1 hl za każdy stopień Plato gotowego wyrobu).


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane