statystyki

Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska08.11.2017, 09:05; Aktualizacja: 14.12.2017, 11:29
VAT

Jeżeli komuś zdarzy się przesłać JPK_VAT po terminie, może równolegle złożyć w urzędzie skarbowym tzw. czynny żal, czyli zawiadomić o spóźnieniu i wyjaśnić przyczynyźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.

Od 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy, którzy płacą VAT, będą już przesyłać co miesiąc ewidencje VAT w jednolitym pliku kontrolnym (JPK). Również ci najmniejsi, którzy nikogo nie zatrudniają i wystawiają czasem tylko jedną fakturę w miesiącu. Po raz pierwszy ewidencję VAT w formacie JPK prześlą do 25 lutego – za styczeń. Ilu mikroprzedsiębiorców obejmie ten obowiązek?

Zbigniew Wiliński: Dokładnie dowiemy się tego w lutym 2018 r., ale już teraz możemy to oszacować. W sumie deklaracje VAT składa obecnie co miesiąc około 1,6 mln podatników. Z tego 107 tys. już przesyła ewidencje VAT w formacie JPK. Są to duzi, średni i mali podatnicy VAT. Zatem pozostałe ok. 1,5 mln to najmniejsi podatnicy, którzy w 2018 r. również zostaną objęci tym obowiązkiem.

Małgorzata Waldeker: Muszę dodać, że nie wszyscy oni będą mieli po raz pierwszy styczność z elektronicznym wysyłaniem danych do urzędu skarbowego. Z moich obserwacji wynika, że większość przedsiębiorców już dziś przesyła w ten sposób deklaracje VAT.

Ma pani na myśli wysyłkę za pomocą komercyjnych programów finansowo-księgowych?

M.W.: Niekoniecznie, bardzo wielu przedsiębiorców wysyła deklaracje VAT za pomocą systemu e-Deklaracje. Tylko sporadycznie zdarza nam się otrzymywać deklaracje VAT na papierze.

Ilu spośród tych 1,5 mln przedsiębiorców, którzy od 2018 r. zaczną przesyłać ewidencje VAT w formacie JPK, ma własnych księgowych?

Z.W.: Takich danych nie ma. Nasze bardzo ostrożne szacunki wskazują, że może to być ok. 300 tys. przedsiębiorców.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2017-11-08 10:23) Zgłoś naruszenie 210

    Gdybym miał teraz otworzyć działalność gospodarczą, znając obowiązki i zagrożenia prawne (o biznesowych nawet nie mówiąc), to już, szczerze mówiąc, nie zdecydowałbym się na jej otwarcie. A gdybym cofnął się w czasie i był sobą sprzed lat, nawet nie wiedziałbym, jak się za to zabrać. Im więcej czytam o "ułatwieniach" w prowadzeniu działalności gospodarczej, tym bardziej widzę, że to "ułatwienia" są istotną barierą samego wejścia na rynek.

    Odpowiedz
  • PANI STARSZA(2018-01-12 15:25) Zgłoś naruszenie 30

    Aby doczolgac sie do emerytury .HORROR !!!!!!!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane