statystyki

Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska08.11.2017, 09:05; Aktualizacja: 14.12.2017, 11:29
VAT

Jeżeli komuś zdarzy się przesłać JPK_VAT po terminie, może równolegle złożyć w urzędzie skarbowym tzw. czynny żal, czyli zawiadomić o spóźnieniu i wyjaśnić przyczynyźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.

Od 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy, którzy płacą VAT, będą już przesyłać co miesiąc ewidencje VAT w jednolitym pliku kontrolnym (JPK). Również ci najmniejsi, którzy nikogo nie zatrudniają i wystawiają czasem tylko jedną fakturę w miesiącu. Po raz pierwszy ewidencję VAT w formacie JPK prześlą do 25 lutego – za styczeń. Ilu mikroprzedsiębiorców obejmie ten obowiązek?

Zbigniew Wiliński: Dokładnie dowiemy się tego w lutym 2018 r., ale już teraz możemy to oszacować. W sumie deklaracje VAT składa obecnie co miesiąc około 1,6 mln podatników. Z tego 107 tys. już przesyła ewidencje VAT w formacie JPK. Są to duzi, średni i mali podatnicy VAT. Zatem pozostałe ok. 1,5 mln to najmniejsi podatnicy, którzy w 2018 r. również zostaną objęci tym obowiązkiem.

Małgorzata Waldeker: Muszę dodać, że nie wszyscy oni będą mieli po raz pierwszy styczność z elektronicznym wysyłaniem danych do urzędu skarbowego. Z moich obserwacji wynika, że większość przedsiębiorców już dziś przesyła w ten sposób deklaracje VAT.

Ma pani na myśli wysyłkę za pomocą komercyjnych programów finansowo-księgowych?

M.W.: Niekoniecznie, bardzo wielu przedsiębiorców wysyła deklaracje VAT za pomocą systemu e-Deklaracje. Tylko sporadycznie zdarza nam się otrzymywać deklaracje VAT na papierze.

Ilu spośród tych 1,5 mln przedsiębiorców, którzy od 2018 r. zaczną przesyłać ewidencje VAT w formacie JPK, ma własnych księgowych?

Z.W.: Takich danych nie ma. Nasze bardzo ostrożne szacunki wskazują, że może to być ok. 300 tys. przedsiębiorców.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2017-11-08 10:23) Zgłoś naruszenie 210

    Gdybym miał teraz otworzyć działalność gospodarczą, znając obowiązki i zagrożenia prawne (o biznesowych nawet nie mówiąc), to już, szczerze mówiąc, nie zdecydowałbym się na jej otwarcie. A gdybym cofnął się w czasie i był sobą sprzed lat, nawet nie wiedziałbym, jak się za to zabrać. Im więcej czytam o "ułatwieniach" w prowadzeniu działalności gospodarczej, tym bardziej widzę, że to "ułatwienia" są istotną barierą samego wejścia na rynek.

    Odpowiedz
  • PANI STARSZA(2018-01-12 15:25) Zgłoś naruszenie 30

    Aby doczolgac sie do emerytury .HORROR !!!!!!!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane