Unia zamknie drzwi do rajów podatkowych

autor: Łukasz Wilkowicz08.11.2017, 12:02
Nad czarną listą rajów podatkowych UE pracuje od ponad roku

Nad czarną listą rajów podatkowych UE pracuje od ponad rokuźródło: ShutterStock

Apple, który ma ćwierć biliona dolarów ulokowane na Jersey, szczególnie odczuje skutki Paradise Papers, Uderzenie w raje podatkowe – taka może być konsekwencja Paradise Papers, czyli wycieku kilkunastu milionów dokumentów z Appleby, znanej kancelarii prawnej pomagającej klientom w lokowaniu aktywów w krajach z niskimi podatkami.

O konieczności sporządzenia „wiarygodnej” listy rajów podatkowych mówił przed wczorajszym spotkaniem ministrów finansów krajów Unii Europejskiej przedstawiciel Francji Bruno Le Maire. Kraje, które nie chciałyby współpracować przy walce z unikaniem opodatkowania, miałyby podlegać sankcjom. Chodziłoby np. o ograniczenie finansowania przez takie instytucje jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy. „Silne poparcie Polski dla prac nad utworzeniem unijnej listy krajów niechętnych współpracy do celów podatkowych” deklarował z kolei nasz wiceminister finansów Leszek Skiba.

Nad czarną listą rajów podatkowych UE pracuje od ponad roku. Wtedy miała miejsce afera Panama Papers – wyciek informacji z kancelarii Mossack Fonseca, która pomagała korzystać ze struktur pozwalających na unikanie opodatkowania w Panamie, w Ameryce Środkowej. Unijne zestawienie ma być opublikowane do końca tego roku. Jednak i w samej UE nie ma zgody co do postępowania wobec rajów podatkowych. Ostrożny jest np. Luksemburg – dzięki niskim podatkom popularny jako cel inwestycji również wśród Polaków.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane