statystyki

Unia zamknie drzwi do rajów podatkowych

autor: Łukasz Wilkowicz08.11.2017, 12:02
Nad czarną listą rajów podatkowych UE pracuje od ponad roku

Nad czarną listą rajów podatkowych UE pracuje od ponad rokuźródło: ShutterStock

Apple, który ma ćwierć biliona dolarów ulokowane na Jersey, szczególnie odczuje skutki Paradise Papers, Uderzenie w raje podatkowe – taka może być konsekwencja Paradise Papers, czyli wycieku kilkunastu milionów dokumentów z Appleby, znanej kancelarii prawnej pomagającej klientom w lokowaniu aktywów w krajach z niskimi podatkami.

O konieczności sporządzenia „wiarygodnej” listy rajów podatkowych mówił przed wczorajszym spotkaniem ministrów finansów krajów Unii Europejskiej przedstawiciel Francji Bruno Le Maire. Kraje, które nie chciałyby współpracować przy walce z unikaniem opodatkowania, miałyby podlegać sankcjom. Chodziłoby np. o ograniczenie finansowania przez takie instytucje jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy. „Silne poparcie Polski dla prac nad utworzeniem unijnej listy krajów niechętnych współpracy do celów podatkowych” deklarował z kolei nasz wiceminister finansów Leszek Skiba.

Nad czarną listą rajów podatkowych UE pracuje od ponad roku. Wtedy miała miejsce afera Panama Papers – wyciek informacji z kancelarii Mossack Fonseca, która pomagała korzystać ze struktur pozwalających na unikanie opodatkowania w Panamie, w Ameryce Środkowej. Unijne zestawienie ma być opublikowane do końca tego roku. Jednak i w samej UE nie ma zgody co do postępowania wobec rajów podatkowych. Ostrożny jest np. Luksemburg – dzięki niskim podatkom popularny jako cel inwestycji również wśród Polaków.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane