statystyki

Wokół rajów podatkowych panuje hipokryzja polityczna

autor: Łukasz Zalewski14.11.2017, 07:14; Aktualizacja: 14.11.2017, 08:11
Dr Karolina Tetłak, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Dr Karolina Tetłak, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Z jednej strony potępia się szkodliwą konkurencję podatkową, a z drugiej korzysta się z takich rozwiązań. Niektóre państwa same zachowują się jak raje - mówi dr Karolina Tetłak, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy po aferze Paradise Papers nastąpi przełom w walce z rajami podatkowymi? Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że liczy na to, iż afera ta będzie wstrząsem sejsmicznym, po którym nic już nie będzie takie samo...

Trudno powiedzieć, czy będzie przełom. Wydaje się, że takim przełomem były wcześniejsze skandale – Panama Papers, Luxemburg Leaks i sprawy takich koncernów, jak Google, Amazon czy eBay. Na pewno ujawnienie takich skandali daje większą legitymację rządzącym w walce z wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych. Już spowodowały one działania Unii Europejskiej i OECD, związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, wymianą informacji czy współpracą z bankami. Każda kolejna afera będzie zwiększała presję społeczną na podjęcie działań przeciwdziałających wyprowadzaniu pieniędzy do rajów.

Czy nie jest tak, że niektóre kraje z jednej strony deklarują chęć walki z rajami podatkowymi, a z drugiej przyzwalają na ich funkcjonowanie?

Niestety, wokół rajów podatkowych panuje hipokryzja polityczna. Leży ona wręcz u podstaw ich funkcjonowania. Z jednej strony potępia się szkodliwą konkurencję podatkową prowadzoną przez raje, a z drugiej korzysta się z rozwiązań, które one oferują. Przykładem jest Wielka Brytania, która posiada terytoria zależne zaliczane do rajów podatkowych. Ostatnio okazało się, że kolejni czołowi politycy brytyjscy, a nawet sama królowa, korzystają ze struktur oferowanych w rajach podatkowych.

Jest też inne zjawisko polegające na tym, że niektóre kraje same zachowują się jak raje, czego najlepszymi przykładami są Luksemburg i Irlandia. Z jednej strony są członkami UE, a więc są związane wymogami Komisji Europejskiej dotyczącymi przeciwdziałania rajom podatkowym, a z drugiej same stwarzają możliwości unikania opodatkowania.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Marekaurelio(2017-11-14 09:05) Zgłoś naruszenie 80

    Szanowna Pani Doktor i drodzy czytelnicy -najbardzej prostą i skuteczną metodą ochrony przed rajami podatkowymi są: - radykalnie uproszczenie prawa podatkowego, tworzenie pro obywatelskiego systemu podatkowego, Gdzie płacenie niskich i niezakamuflowanych podatków stanowiłoby obywatelski honor a nie absurdalnie penalizowanym systemem dla hołoty - reforma ZUS i KRUS, likwidacja przywilejów emerytalnych bo kosztują nas od 50- 60 miliardów rocznie, wprowadzenie Bazowej Państwowej Emerytury dla płacących składki - rzeczywistą reformę zdrowia, mam wrażenie że wszelkie nowe zmiany przez rządzące bandy psują ten system - obniżenie pracodawcom kosztów płacowych i pozapłacowych co otworzy rynek pracy i płacy - wprowadzenie kwoty wolnej od podatków w wysokości np. 24 tysięcy w roku, co np. uwolni nisko uposażonych pracujących oraz emerytów i rencistów od płacenia podatków, bo pobieranie od nich takich danin to patologia A jakie będą oszczędności na aparacie skarbowym i na wszelkich służbach zaangażowanych, to już kategoria nieobliczalna.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jędrzej(2017-11-14 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    Przepisy są tak durne, że firmom pozostaje Grupa Tax&Law z Warszawy czy inne kancelarie tworzące legalne struktury podatkowe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane