Spłata zaległych składek ZUS nie zawsze jest kosztem

autor: Mariusz Szulc06.11.2017, 20:00
Dyrektor KIS stwierdził, że zaległe składki ZUS są kosztem podatkowym w części przypadającej na pracodawcę

Dyrektor KIS stwierdził, że zaległe składki ZUS są kosztem podatkowym w części przypadającej na pracodawcęźródło: ShutterStock

Pracodawca, który zapłaci po terminie składki na ubezpieczenie społeczne zarówno w części, która przypada na niego samego, jak i na pracowników, nie pomniejszy przychodu o całość tej kwoty – wyjaśnił dyrektor KIS.

Przypomniał, że firma nie ma obowiązku płacić z własnych pieniędzy składek ZUS w części, która powinna być finansowana przez ubezpieczonych. Ta część powinna być potrącona z pensji pracowników. Jeśli firma ich w tym wyręczy, to nie odliczy takiego wydatku od przychodu.

Spółka sądziła, że zaległe składki będą dla niej kosztem podatkowym w dniu ich zapłaty, bo taki wydatek jest pośrednio związany z zachowaniem przez nią źródła przychodów. Zapłaciła bowiem całość składek z własnych pieniędzy, aby uniknąć niepotrzebnych sporów z podwładnymi i nie zniechęcać ich do pracy.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane