statystyki

Od zwróconych składek ZUS jest PIT

autor: Łukasz Zalewski23.10.2017, 07:35; Aktualizacja: 23.10.2017, 08:37
Zwrócone składki ZUS powinny zostać postawione do dyspozycji pracowników, a to oznacza, że są ich przychodem z pracy, od którego trzeba zapłacić PIT.

Zwrócone składki ZUS powinny zostać postawione do dyspozycji pracowników, a to oznacza, że są ich przychodem z pracy, od którego trzeba zapłacić PIT.źródło: ShutterStock

Zwrot nadpłaconych składek jest przychodem pracowników w części przez nich finansowanej, niezależnie od tego, czy spółka faktycznie przekaże te pieniądze zatrudnionym – orzekł w piątek NSA.

Chodziło o spółkę należącą do koreańskiego koncernu, który produkuje m.in. smartfony. Deleguje on do pracy w Polsce pracowników z Korei Południowej, którzy umowę o pracę zawierają z lokalną spółką.

Koncern stosuje jednak specyficzny sposób wynagradzania. Poza pensją pracownicy dostają również pieniądze na zapłatę w Polsce PIT i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także wiele innych świadczeń pozapłacowych. Kwoty na zapłatę PIT i składek są doliczane do wynagrodzenia pracowników i w całości opodatkowane w Polsce. Natomiast ewentualne zwroty podatku czy składek nie są przekazywane zatrudnionym.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane