statystyki

Spłata zaległych składek ZUS nie zawsze jest kosztem

autor: Mariusz Szulc06.11.2017, 20:00
Dyrektor KIS stwierdził, że zaległe składki ZUS są kosztem podatkowym w części przypadającej na pracodawcę

Dyrektor KIS stwierdził, że zaległe składki ZUS są kosztem podatkowym w części przypadającej na pracodawcęźródło: ShutterStock

Pracodawca, który zapłaci po terminie składki na ubezpieczenie społeczne zarówno w części, która przypada na niego samego, jak i na pracowników, nie pomniejszy przychodu o całość tej kwoty – wyjaśnił dyrektor KIS.

Przypomniał, że firma nie ma obowiązku płacić z własnych pieniędzy składek ZUS w części, która powinna być finansowana przez ubezpieczonych. Ta część powinna być potrącona z pensji pracowników. Jeśli firma ich w tym wyręczy, to nie odliczy takiego wydatku od przychodu.

Spółka sądziła, że zaległe składki będą dla niej kosztem podatkowym w dniu ich zapłaty, bo taki wydatek jest pośrednio związany z zachowaniem przez nią źródła przychodów. Zapłaciła bowiem całość składek z własnych pieniędzy, aby uniknąć niepotrzebnych sporów z podwładnymi i nie zniechęcać ich do pracy.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane