statystyki

Remont nie wyklucza modernizacji

autor: Patrycja Dudek31.10.2017, 07:32; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:11
Sędzia wyjaśnił, że wymiana stolarki okiennej czy posadzki może być zarówno remontem – jeśli były one zniszczone, jak i adaptacją – jeśli zostały wymienione po to, aby budynek spełniał wymogi laboratoryjne.

Sędzia wyjaśnił, że wymiana stolarki okiennej czy posadzki może być zarówno remontem – jeśli były one zniszczone, jak i adaptacją – jeśli zostały wymienione po to, aby budynek spełniał wymogi laboratoryjne.źródło: ShutterStock

Spółka, która zmieniła biurowiec w laboratorium, może część wydatków na inwestycję odliczyć od razu od przychodu, a część poprzez odpisy amortyzacyjne – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczyła firma będąca właścicielem starego budynku biurowego, który został zmieniony w nowoczesne laboratorium. Inwestycja kosztowała ponad 1 mln zł. Spór wziął się z tego, że 1/3 tych wydatków spółka zakwalifikowała jako prace remontowe i zaliczyła jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu. Pozostałe 2/3 wydatków uznała za wydatki na adaptację zwiększające wartość początkową nieruchomości. Spółka zamierzała rozliczyć je w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Nie zgodziły się na to organy podatkowe. Zarówno dyrektor UKS, jak i dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu uznali, że wydatków poniesionych w ramach jednej inwestycji nie można dzielić. Ich zdaniem całość prac budowlanych należało potraktować jako adaptację (ulepszenie) środka trwałego i rozliczyć w czasie. Fiskus przypomniał, że remont jest wtedy, gdy wymienia się zużyte składniki nieruchomości, przywracając jej poprzedni stan techniczny. Nie może być natomiast o nim mowy, gdy nieruchomość zmienia swoje pierwotne przeznaczenie, to znaczy, gdy budynek zostaje przekształcony w laboratorium.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane