statystyki

Typowe prace remontowe obiektów zabytkowych należy klasyfikować jako wydatki bieżące

autor: Marcin Nagórek30.10.2017, 20:00
Jeśli dotacje mają być przeznaczone na typowe prace konserwacyjne i remontowe dla jednostek spoza sektora finansów publicznych, to przyjęcie par. 657 byłoby nieprawidłowe.

Jeśli dotacje mają być przeznaczone na typowe prace konserwacyjne i remontowe dla jednostek spoza sektora finansów publicznych, to przyjęcie par. 657 byłoby nieprawidłowe.źródło: ShutterStock

Jestem skarbnikiem i przygotowuję w naszej gminie budżet na przyszły rok. Przewidujemy udzielenie dotacji na typowe prace remontowe w zabytkach naszego miasta, tj. trzech kościołach (np. remont elewacji, witraży czy ławek), czyli jednostkach spoza sektora finansów. Czy takie wydatki mogą być zaplanowane w dziale 921, rozdziale 92120 i paragrafie 6570?

Aby ustosunkować się merytorycznie do podanej problematyki, niezbędne jest odwołanie się nie tylko do rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, lecz także do stosownych regulacji ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. W pierwszym z ww. aktów prawnych przewidziano dwa paragrafy, w ramach których mogą być przekazywane dotacje celowe z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań przy obiektach zabytkowych na rzecz jednostek spoza sektora finansów publicznych.

Wspomniany przez gminę par. 6570 oznaczono jako: „Dotacje celowe otrzymane z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań inwestycyjnych obiektów zabytkowych, wykonywanych przez jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych”. Z kolei par. 272 ustawodawca oznaczył jako: „Dotacje celowe z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie prac remontowych i konserwatorskich obiektów zabytkowych przekazane jednostkom niezaliczanym do sektora finansów publicznych”.

Podział na kategorie

Warto więc zauważyć, że par. 657 dotyczy finansowania lub dofinansowania zadań inwestycyjnych, par. 272 dotyczy zaś zadań bieżących. Podział na takie kategorie klasyfikacji ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego zaklasyfikowania określonego wydatku. Decydujący będzie tu zatem charakter wykonywanych prac. Typowe prace remontowe i naprawy można uznać za wydatki bieżące, a np. ulepszenia środków trwałych już raczej za wydatek inwestycyjny (majątkowy).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane