statystyki

Remont nie wyklucza modernizacji

autor: Patrycja Dudek31.10.2017, 07:32; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:11
Sędzia wyjaśnił, że wymiana stolarki okiennej czy posadzki może być zarówno remontem – jeśli były one zniszczone, jak i adaptacją – jeśli zostały wymienione po to, aby budynek spełniał wymogi laboratoryjne.

Sędzia wyjaśnił, że wymiana stolarki okiennej czy posadzki może być zarówno remontem – jeśli były one zniszczone, jak i adaptacją – jeśli zostały wymienione po to, aby budynek spełniał wymogi laboratoryjne.źródło: ShutterStock

Spółka, która zmieniła biurowiec w laboratorium, może część wydatków na inwestycję odliczyć od razu od przychodu, a część poprzez odpisy amortyzacyjne – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczyła firma będąca właścicielem starego budynku biurowego, który został zmieniony w nowoczesne laboratorium. Inwestycja kosztowała ponad 1 mln zł. Spór wziął się z tego, że 1/3 tych wydatków spółka zakwalifikowała jako prace remontowe i zaliczyła jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu. Pozostałe 2/3 wydatków uznała za wydatki na adaptację zwiększające wartość początkową nieruchomości. Spółka zamierzała rozliczyć je w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Nie zgodziły się na to organy podatkowe. Zarówno dyrektor UKS, jak i dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu uznali, że wydatków poniesionych w ramach jednej inwestycji nie można dzielić. Ich zdaniem całość prac budowlanych należało potraktować jako adaptację (ulepszenie) środka trwałego i rozliczyć w czasie. Fiskus przypomniał, że remont jest wtedy, gdy wymienia się zużyte składniki nieruchomości, przywracając jej poprzedni stan techniczny. Nie może być natomiast o nim mowy, gdy nieruchomość zmienia swoje pierwotne przeznaczenie, to znaczy, gdy budynek zostaje przekształcony w laboratorium.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane