statystyki

Stratę zagranicznego zakładu można rozliczyć w Polsce

autor: Łukasz Zalewski30.10.2017, 08:15; Aktualizacja: 30.10.2017, 09:34

Podatnik, który nie może odliczyć straty zagranicznego oddziału w innym kraju UE, ma prawo ją odjąć od dochodu z działalności krajowej – potwierdził po raz kolejny NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która miała dwa zagraniczne oddziały (zakłady) w Rumunii i jeden w Czechach. Nie przyniosły one oczekiwanych przychodów, a wręcz odwrotnie. Spółka postanowiła więc je zlikwidować. Tym samym jednak utraciła możliwość rozliczenia strat w Rumunii i w Czechach.

Spółka uważała, że w takiej sytuacji powinna móc odliczyć je od dochodów w Polsce. Twierdziła, że ma na to pięć lat, zgodnie z polską ustawą o CIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił jej tego prawa, powołując się na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarte przez Polskę z Rumunią i Czechami. Stwierdził, że dochody opodatkowane za granicą są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Dotyczy to także rozliczania straty. Nie można odjąć w Polsce straty ze źródła przychodu, z którego dochody nie podlegają w naszym kraju opodatkowaniu lub są wolne od CIT – stwierdził organ.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane