statystyki

Stratę zagranicznego zakładu można rozliczyć w Polsce

autor: Łukasz Zalewski30.10.2017, 08:15; Aktualizacja: 30.10.2017, 09:34

Podatnik, który nie może odliczyć straty zagranicznego oddziału w innym kraju UE, ma prawo ją odjąć od dochodu z działalności krajowej – potwierdził po raz kolejny NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która miała dwa zagraniczne oddziały (zakłady) w Rumunii i jeden w Czechach. Nie przyniosły one oczekiwanych przychodów, a wręcz odwrotnie. Spółka postanowiła więc je zlikwidować. Tym samym jednak utraciła możliwość rozliczenia strat w Rumunii i w Czechach.

Spółka uważała, że w takiej sytuacji powinna móc odliczyć je od dochodów w Polsce. Twierdziła, że ma na to pięć lat, zgodnie z polską ustawą o CIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił jej tego prawa, powołując się na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarte przez Polskę z Rumunią i Czechami. Stwierdził, że dochody opodatkowane za granicą są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Dotyczy to także rozliczania straty. Nie można odjąć w Polsce straty ze źródła przychodu, z którego dochody nie podlegają w naszym kraju opodatkowaniu lub są wolne od CIT – stwierdził organ.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane