statystyki

Rekompensata za utracone korzyści nie jest zwolniona z PIT

autor: Łukasz Zalewski30.10.2017, 18:00
pieniądze, kasa, banknot

Kobieta była przekonana, że nie musi płacić npodatkuźródło: ShutterStock

Odszkodowanie, które płaci zakład pracy za to, że nie wywiązał się z zobowiązania i nie sprzedał pracownikowi mieszkania po preferencyjnej cenie, podlega opodatkowaniu – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła byłej pracownicy elektrociepłowni, będącej najemcą mieszkania zakładowego. Zostało ono wybudowane w latach 80. na gruncie należącym do Skarbu Państwa. W 2002 r. elektrociepłownia przyjęła regulamin sprzedaży lokali pracownikom. Mieli oni nabyć je z bonifikatą, a jej wysokość była uzależniona od stażu pracy w zakładzie i okresu najmu. Wiele osób wykupiło w ten sposób mieszkania, lecz w przypadku kobiety stało się inaczej. Cofnięte zostało bowiem użytkowanie wieczyste gruntu, na którym znajdował się budynek, wskutek czego elektrociepłownia nie mogła wywiązać się z zobowiązania sprzedaży lokalu.

Pracownica wniosła pozew do sądu o zapłatę odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania. Sąd przyznał jej 216 tys. zł wraz z odsetkami. W styczniu 2016 r. otrzymała tę kwotę.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane