statystyki

Energia z OZE bez akcyzy, ale prąd z sieci już z podatkiem

autor: Mariusz Szulc30.10.2017, 08:15; Aktualizacja: 30.10.2017, 08:54
komputer, energia

Spółka uważała, że w drugiej sytuacji powinna płacić akcyzę tylko od nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumentaźródło: ShutterStock

Prosument, który wytworzy zieloną energię, nie zapłaci akcyzy, gdy udostępni ją w sieci przedsiębiorstwa energetycznego. Za to prąd, który sam kupi od koncernu, jest już opodatkowany – orzekł WSA w Rzeszowie.

Sprawa dotyczyła spółki, która zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2015 r. poz. 478 ze zm., w skrócie ustawa o OZE) kupowała nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumentów, czyli konsumentów, którzy sami ją wytwarzali, a jednocześnie pobierali prąd z sieci przesyłowej spółki. Na koniec okresu rozliczeniowego okazywało się, że albo pobrali od spółki więcej prądu, niż sami wyprodukowali, albo ona kupiła od nich więcej zielonej energii, niż im dostarczyła. W pierwszym przypadku spółka dostawała zapłatę, a w drugim sama płaciła.

Spółka uważała, że w drugiej sytuacji powinna płacić akcyzę tylko od nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta. Powoływała się na art. 4 ust. 10 ustawy o OZE. Przepis ten mówi, że pobrana energia podlegająca rozliczeniu jest zużyciem energii wyprodukowanej przez danego prosumenta w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane