statystyki

Energia z OZE bez akcyzy, ale prąd z sieci już z podatkiem

autor: Mariusz Szulc30.10.2017, 08:15; Aktualizacja: 30.10.2017, 08:54
komputer, energia

Spółka uważała, że w drugiej sytuacji powinna płacić akcyzę tylko od nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumentaźródło: ShutterStock

Prosument, który wytworzy zieloną energię, nie zapłaci akcyzy, gdy udostępni ją w sieci przedsiębiorstwa energetycznego. Za to prąd, który sam kupi od koncernu, jest już opodatkowany – orzekł WSA w Rzeszowie.

Sprawa dotyczyła spółki, która zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2015 r. poz. 478 ze zm., w skrócie ustawa o OZE) kupowała nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumentów, czyli konsumentów, którzy sami ją wytwarzali, a jednocześnie pobierali prąd z sieci przesyłowej spółki. Na koniec okresu rozliczeniowego okazywało się, że albo pobrali od spółki więcej prądu, niż sami wyprodukowali, albo ona kupiła od nich więcej zielonej energii, niż im dostarczyła. W pierwszym przypadku spółka dostawała zapłatę, a w drugim sama płaciła.

Spółka uważała, że w drugiej sytuacji powinna płacić akcyzę tylko od nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta. Powoływała się na art. 4 ust. 10 ustawy o OZE. Przepis ten mówi, że pobrana energia podlegająca rozliczeniu jest zużyciem energii wyprodukowanej przez danego prosumenta w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane