statystyki

Jak rozliczyć samochody służbowe używane przez pracowników do celów prywatnych

autor: Marcin Szymankiewicz01.11.2017, 20:00
Jak rozliczyć samochody służbowe używane przez pracowników do celów prywatnych

Jak rozliczyć samochody służbowe używane przez pracowników do celów prywatnychźródło: ShutterStock

X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny wykonujący włącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT) posiada samochody osobowe. Stanowią one środki trwałe spółki i są jej własnością. Na gruncie VAT od tych samochodów odlicza tylko 50 proc. VAT, gdyż nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu ani nie została złożona informacja VAT-26. Od 1 października 2017 r., w związku ze zmianą regulaminu użytkowania pojazdów służbowych, spółka umożliwiła wybranym pracownikom korzystanie z tych pojazdów także do celów prywatnych.

W październiku 2017 r. z możliwości tej skorzystał jeden z dyrektorów użytkujący przez cały miesiąc samochód osobowy o pojemności silnika powyżej 1600 cm sześc. Dyrektor nie ponosi kosztów paliwa wykorzystanego na cele prywatne. Przedmiotowy samochód został nabyty w grudniu 2016 r. i wprowadzony do ewidencji środków trwałych 30 grudnia 2016 r. Wartość początkowa pojazdu wyniosła 60 000 zł (w wartości początkowej uwzględniony jest VAT w wysokości 50 proc. kwoty wynikającej z faktury zakupu, stosownie do regulacji art. 86a ustawy o VAT). Samochód jest amortyzowany metodą liniową z zastosowaniem ustawowej 20-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej, a odpisy amortyzacyjne naliczane są miesięcznie. W związku z używaniem pojazdu w miesiącu październiku 2017 r. spółka poniosła następujące wydatki udokumentowane fakturami (otrzymanymi także w październiku 2017 r.): zakup paliwa w wysokości 1230 zł, w tym VAT 230 zł; płyn do spryskiwaczy w wysokości 36,90 zł, w tym VAT: 6,90 zł oraz naprawa pojazdu 615 zł, w tym VAT: 115 zł. Za wszystkie poniesione wydatki spółka zapłaciła przelewami bankowymi. Jak spółka powinna rozliczyć wydatki związane z używaniem pojazdu w paź dzierniku 2017 r. na gruncie podatku VAT i CIT? Podatek VAT i zaliczki na CIT spółka opłaca za okresy miesięczne. Czy okoliczność, że z pojazdu w październiku 2017 r. nieodpłatnie korzystał jeden z pracowników, powoduje jakieś obowiązki spółki jako płatnika w zakresie PIT? Zaliczki na PIT od przychodów dyrektora użytkującego ten samochód są pobierane z zastosowaniem 32-proc. stawki PIT bez stosowania kwoty wolnej od podatku. Deklaracje i informacje podatkowe w zakresie VAT, CIT i PIT spółka jest zobowiązana składać do urzędu w formie elektronicznej.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w październiku 2017 r. przedmiotowy samochód osobowy służył do czynności opodatkowanych VAT oraz do innej działalności, tj. do celów prywatnych jednego z pracowników. Zatem należy uznać, że spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z jego używaniem (paliwo, płyn do spryskiwacza, naprawa pojazdu), jednak kwota podatku naliczonego musi zostać ustalona zgodnie z ograniczeniami wynikającymi z art. 86a ustawy o VAT. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika ponadto, że spółka nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu ani nie składała w urzędzie skarbowym informacji VAT-26, co także wyklucza możliwość odliczenia pełnego VAT od tych wydatków.

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika (zob. art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, na podstawie art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, zalicza się wydatki dotyczące:

  • nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
  • używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług ich naprawy lub konserwacji oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane