statystyki

Polska sankcja niezgodna z dyrektywą?

autor: Łukasz Zalewski30.10.2017, 10:09; Aktualizacja: 30.10.2017, 11:33
WSA zwrócił również uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 września 2016 r. w sprawie C-518/14 (Senatex)

WSA zwrócił również uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 września 2016 r. w sprawie C-518/14 (Senatex)źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który dopiero po trzech miesiącach wykaże VAT należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług, nie musi dopłacać odsetek.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w kontrowersyjnym wyroku z 29 września 2017 r. (sygn. akt I SA/Kr 709/17, nieprawomocny). Powodem takiego rozstrzygnięcia było to, że – zdaniem sądu – polskie przepisy, które nakazują zapłatę odsetek, gdy podatnik wykaże podatek z tytułu WNT lub importu usług dopiero po trzech miesiącach, są niezgodne z unijnymi. Eksperci są podzieleni w ocenie wyroku, choć większość specjalistów uważa, że to słuszne rozstrzygnięcie. O stanowisko poprosiliśmy też Ministerstwo Finansów. Resort wyjaśnił, że obecnie analizuje skutki wyroku.

Zmiana przepisów

Do końca 2016 r. przepisy nie nakładały żadnej sankcji na podatnika, który w ciągu trzech miesięcy nie wykazał w deklaracji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług. Od 1 stycznia przepisy się jednak zmieniły. Chodzi o art. 86 ust. 10b pkt 2 i 3 oraz art. 86 ust. 10 i ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.). Wynika z nich, że podatnik z tytułu WNT lub importu usług powinien wykazać podatek należny w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy, a VAT naliczony w rozliczeniu bieżącym. Jeśli jednak podatnik nie uiści podatku należnego w ciągu trzech miesięcy tylko później, musi zapłacić fiskusowi odsetki. Jest to swoista sankcja za późniejsze rozliczenie podatku.

Problem w tym, że nabywca nie może wykazać podatku należnego, jeśli nie otrzymał faktury od sprzedawcy. A w przypadku WNT lub importu usług podatnicy dostają faktury od kontrahentów po trzech miesiącach. W efekcie muszą płacić fiskusowi odsetki, mimo że nie ponoszą winy za późniejsze rozliczenie.

Zdaniem WSA w Krakowie nowe polskie zasady są jednak niezgodne z art. 167 dyrektywy 112 WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE z 2006 r. L 347, s. 1), zgodnie z którym prawo do odliczenia powstaje, gdy podatek podlegający rozliczeniu staje się wymagalny, oraz z art. 178 dyrektywy 112, który ustanawia warunki, jakie trzeba spełnić, by odliczyć podatek naliczony (podatek z tytułu m.in. importu usług można odliczyć dopiero wtedy, gdy mamy fakturę wystawioną przez kontrahenta). Sąd wskazał, że warunku 3 miesięcy na rozliczenie nie ma w dyrektywie. Wprowadzenie go powoduje natomiast naruszenie zasady neutralności VAT.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane