statystyki

Polska sankcja niezgodna z dyrektywą?

autor: Łukasz Zalewski30.10.2017, 10:09; Aktualizacja: 30.10.2017, 11:33
WSA zwrócił również uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 września 2016 r. w sprawie C-518/14 (Senatex)

WSA zwrócił również uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 września 2016 r. w sprawie C-518/14 (Senatex)źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który dopiero po trzech miesiącach wykaże VAT należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług, nie musi dopłacać odsetek.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w kontrowersyjnym wyroku z 29 września 2017 r. (sygn. akt I SA/Kr 709/17, nieprawomocny). Powodem takiego rozstrzygnięcia było to, że – zdaniem sądu – polskie przepisy, które nakazują zapłatę odsetek, gdy podatnik wykaże podatek z tytułu WNT lub importu usług dopiero po trzech miesiącach, są niezgodne z unijnymi. Eksperci są podzieleni w ocenie wyroku, choć większość specjalistów uważa, że to słuszne rozstrzygnięcie. O stanowisko poprosiliśmy też Ministerstwo Finansów. Resort wyjaśnił, że obecnie analizuje skutki wyroku.

Zmiana przepisów

Do końca 2016 r. przepisy nie nakładały żadnej sankcji na podatnika, który w ciągu trzech miesięcy nie wykazał w deklaracji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług. Od 1 stycznia przepisy się jednak zmieniły. Chodzi o art. 86 ust. 10b pkt 2 i 3 oraz art. 86 ust. 10 i ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.). Wynika z nich, że podatnik z tytułu WNT lub importu usług powinien wykazać podatek należny w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy, a VAT naliczony w rozliczeniu bieżącym. Jeśli jednak podatnik nie uiści podatku należnego w ciągu trzech miesięcy tylko później, musi zapłacić fiskusowi odsetki. Jest to swoista sankcja za późniejsze rozliczenie podatku.

Problem w tym, że nabywca nie może wykazać podatku należnego, jeśli nie otrzymał faktury od sprzedawcy. A w przypadku WNT lub importu usług podatnicy dostają faktury od kontrahentów po trzech miesiącach. W efekcie muszą płacić fiskusowi odsetki, mimo że nie ponoszą winy za późniejsze rozliczenie.

Zdaniem WSA w Krakowie nowe polskie zasady są jednak niezgodne z art. 167 dyrektywy 112 WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE z 2006 r. L 347, s. 1), zgodnie z którym prawo do odliczenia powstaje, gdy podatek podlegający rozliczeniu staje się wymagalny, oraz z art. 178 dyrektywy 112, który ustanawia warunki, jakie trzeba spełnić, by odliczyć podatek naliczony (podatek z tytułu m.in. importu usług można odliczyć dopiero wtedy, gdy mamy fakturę wystawioną przez kontrahenta). Sąd wskazał, że warunku 3 miesięcy na rozliczenie nie ma w dyrektywie. Wprowadzenie go powoduje natomiast naruszenie zasady neutralności VAT.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane