statystyki

Pomyłka na fakturze? MF: Naliczanie 100-proc. VAT tylko do wyłudzeń

autor: Łukasz Zalewski01.11.2017, 08:00
Podwyższone sankcje nie będą stosowane wobec podatników biorących udział w takich transakcjach nieświadomie

Podwyższone sankcje nie będą stosowane wobec podatników biorących udział w takich transakcjach nieświadomieźródło: ShutterStock

Czy podatnikom grozi 100-proc. sankcja VAT za małą, oczywistą pomyłkę na fakturze? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć na łamach Podatków i Księgowości z 9 października („Za przestawione cyfry najwyższy wymiar kary” – DGP nr 195).

Przypomnijmy: chodzi przede wszystkim o sytuację, gdy na fakturze pojawiły się błędy czy oczywiste omyłki. Problem w tym, że przepis (art. 112c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) w przypadku faktur, do których zastosowanie ma 100-proc. sankcja, nie posługuje się takimi pojęciami. Co prawda, resort finansów w uzasadnieniu nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej sankcje (obowiązują od 1 stycznia 2017 r.) wyjaśnił, że ich „wprowadzenie nie ma na celu karania podatników za drobne pomyłki”, ale eksperci i przedsiębiorcy nie byli pewni, co i za jaki błąd grozi. Eksperci zgadzali się jedynie co do tego, że organy podatkowe w toku postępowania czy kontroli powinny ustalić intencje stron transakcji i przyczyny wystawienia faktury, której treść rozmija się z rzeczywistością, a karę wymierzać tylko wtedy, gdy chodzi o wyłudzenia VAT. Problem w tym, że ustawa o VAT nie nakazuje badać intencji podatników ani tego, czy byli oni świadomi, iż faktura jest fałszywa. Takie kwestie badane są natomiast w postępowaniach karnych skarbowych.

O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Finansów. Resort opowiedział się za stanowiskiem, które prezentowali eksperci, a więc że sankcja 100 proc. będzie stosowana jedynie w przypadku świadomego działania podatnika uczestniczącego w oszukańczej transakcji. Nie powinna mieć zastosowania do omyłki czy błędu na fakturze.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane