statystyki

Pomyłka na fakturze? MF: Naliczanie 100-proc. VAT tylko do wyłudzeń

autor: Łukasz Zalewski01.11.2017, 08:00
Podwyższone sankcje nie będą stosowane wobec podatników biorących udział w takich transakcjach nieświadomie

Podwyższone sankcje nie będą stosowane wobec podatników biorących udział w takich transakcjach nieświadomieźródło: ShutterStock

Czy podatnikom grozi 100-proc. sankcja VAT za małą, oczywistą pomyłkę na fakturze? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć na łamach Podatków i Księgowości z 9 października („Za przestawione cyfry najwyższy wymiar kary” – DGP nr 195).

Przypomnijmy: chodzi przede wszystkim o sytuację, gdy na fakturze pojawiły się błędy czy oczywiste omyłki. Problem w tym, że przepis (art. 112c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) w przypadku faktur, do których zastosowanie ma 100-proc. sankcja, nie posługuje się takimi pojęciami. Co prawda, resort finansów w uzasadnieniu nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej sankcje (obowiązują od 1 stycznia 2017 r.) wyjaśnił, że ich „wprowadzenie nie ma na celu karania podatników za drobne pomyłki”, ale eksperci i przedsiębiorcy nie byli pewni, co i za jaki błąd grozi. Eksperci zgadzali się jedynie co do tego, że organy podatkowe w toku postępowania czy kontroli powinny ustalić intencje stron transakcji i przyczyny wystawienia faktury, której treść rozmija się z rzeczywistością, a karę wymierzać tylko wtedy, gdy chodzi o wyłudzenia VAT. Problem w tym, że ustawa o VAT nie nakazuje badać intencji podatników ani tego, czy byli oni świadomi, iż faktura jest fałszywa. Takie kwestie badane są natomiast w postępowaniach karnych skarbowych.

O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Finansów. Resort opowiedział się za stanowiskiem, które prezentowali eksperci, a więc że sankcja 100 proc. będzie stosowana jedynie w przypadku świadomego działania podatnika uczestniczącego w oszukańczej transakcji. Nie powinna mieć zastosowania do omyłki czy błędu na fakturze.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane