statystyki

Spółka, która spłaca wspólnika, ma przychód

autor: Patrycja Dudek16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 18.10.2017, 13:11
pieniądze, kasa, banknot

Kobieta liczyła na to, że nie znajdzie on zastosowania w jej sprawie, bo w umowie spółki już na samym początku zapisano, że wynagrodzenie będzie wypłacone w udziałach.źródło: ShutterStock

Każda wypłata w naturze podlega opodatkowaniu, bez względu na to, czy pierwotne zobowiązanie było pieniężne czy niepieniężne – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Spór w tej sprawie toczyła wspólniczka spółki komandytowej. Wyjaśniła, że zgodnie z umową spółki, występujący z niej wspólnicy będą otrzymywać wynagrodzenie w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Sama nie zamierzała wychodzić ze spółki, ale interesowało ją to, czy powstanie u niej przychód, gdy spółka wypłaci odchodzącym wspólnikom wynagrodzenie w naturze. Liczyła się z tym, ponieważ w spółkach osobowych (a taką jest spółka komandytowa) podatek dochodowy płacą wspólnicy (rozliczają go proporcjonalnie do swojego udziału w zysku).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane