statystyki

Spółka, która spłaca wspólnika, ma przychód

autor: Patrycja Dudek16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 18.10.2017, 13:11
pieniądze, kasa, banknot

Kobieta liczyła na to, że nie znajdzie on zastosowania w jej sprawie, bo w umowie spółki już na samym początku zapisano, że wynagrodzenie będzie wypłacone w udziałach.źródło: ShutterStock

Każda wypłata w naturze podlega opodatkowaniu, bez względu na to, czy pierwotne zobowiązanie było pieniężne czy niepieniężne – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Spór w tej sprawie toczyła wspólniczka spółki komandytowej. Wyjaśniła, że zgodnie z umową spółki, występujący z niej wspólnicy będą otrzymywać wynagrodzenie w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Sama nie zamierzała wychodzić ze spółki, ale interesowało ją to, czy powstanie u niej przychód, gdy spółka wypłaci odchodzącym wspólnikom wynagrodzenie w naturze. Liczyła się z tym, ponieważ w spółkach osobowych (a taką jest spółka komandytowa) podatek dochodowy płacą wspólnicy (rozliczają go proporcjonalnie do swojego udziału w zysku).


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane