statystyki

Burnos: Rewidenci są gotowi ujawniać agresywne optymalizacje [WYWIAD]

autor: Agnieszka Pokojska16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 16.10.2017, 08:38
kontrola, urzędnik

Ministerstwu zależy przede wszystkim na tym, żeby podatnik nie łamał prawa, ani nie wykorzystywał pozornych luk, żeby zmniejszyć kwotę należnych państwu podatków - mówi Burnos.źródło: ShutterStock

Nie mamy nic przeciwko przekazywaniu fiskusowi schematów optymalizacyjnych, ale nie może to być traktowane jako element badania sprawozdania finansowego. To zupełnie inna usługa, za którą powinno być odrębne wynagrodzenie - mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Ministerstwo Finansów chce zobowiązać biegłych rewidentów do informowania fiskusa o schematach optymalizacyjnych. Potwierdził to w rozmowie z DGP Filip Świtała, dyrektor departamentu systemu podatkowego w MF. Audytor miałby taki obowiązek, gdyby podczas badania sprawozdania finansowego napotkał na schematy, których nie zgłosił doradca podatkowy lub inny prawnik. Co na to samorząd rewidentów?

Trudno mi się zgodzić z propozycją Ministerstwa Finansów, żeby obowiązek informowania o schematach optymalizacyjnych przechodził na biegłego rewidenta tylko dlatego, że adwokat albo doradca podatkowy go nie wypełnili. Jeżeli podczas audytu natrafimy na agresywną optymalizację, to, zgodnie z naszymi zawodowymi standardami, musimy o tym poinformować radę nadzorczą lub właścicieli badanej spółki. Uważam, że w takiej sytuacji należałoby ustawą zobowiązać podatnika, a nie audytora, do powiadomienia fiskusa o schematach optymalizacyjnych wykrytych przez biegłego rewidenta.

Dlaczego audytor nie miałby sam przekazać tych informacji?

Raportowanie fiskusowi nie może być traktowane jako element badania sprawozdania finansowego. Praca rewidenta nie dotyczy podatków, tylko sprawozdania finansowego. Sprawdza on, czy zostało ono sporządzone prawidłowo. Oczywiście równolegle rewident upewnia się, że spółka przestrzega obowiązujących ją przepisów, także podatkowych. Jednak sporządzenie informacji o agresywnych schematach podatkowych zastosowanych przez podatnika to zupełnie inna usługa. Musimy bowiem przeanalizować transakcję pod kątem podatkowym, właściwie ją zbadać, następnie sporządzić z tego raport i przekazać go klientowi i organom podatkowym. Jesteśmy na to gotowi.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane