statystyki

Biegłego rewidenta należy wybrać przed inwentaryzacją i na nowych zasadach

autor: Agnieszka Pokojska25.09.2017, 12:02; Aktualizacja: 25.09.2017, 12:06
umowa

Umowy-zlecenia mogą być zawierane na rok tylko wówczas, gdy pierwszy kontrakt z audytorem został podpisany jeszcze przed rokiem 2017źródło: ShutterStock

Pierwsza umowa o badanie sprawozdania powinna być zawierana na okres nie krótszy niż dwa lata z możliwością przedłużenia na kolejne, co najmniej dwuletnie okresy. Dzieje się tak, gdy nastąpiła zmiana audytora.

Podmioty, które jeszcze nie podpisały kontraktów na badanie sprawozdania za 2017 r., muszą pamiętać, że powinny je zawrzeć na minimum dwa lata. Wymagają tego nowe przepisy ustawy o rachunkowości, które zostały wprowadzone w czerwcu br. ustawą o biegłych rewidentach. Wprowadziła ona też obowiązek zmiany audytora co pięć lat. W tym jednak przypadku obowiązek rotacji dotyczy usług świadczonych na rzecz jednostek zainteresowania publicznego (dalej: JZP), np. banków, spółek giełdowych.

Z podpisywaniem umów należy się jednak śpieszyć. Biegły rewident powinien bowiem uczestniczyć w weryfikacji znaczących składników majątku, a ponieważ niektóre z tych czynności można rozpocząć trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, już teraz warto rozejrzeć się za firmą audytorską, która zbada sprawozdanie. Wyboru takiego podmiotu nie może dokonać zarząd. Do jego kompetencji należy tylko podpisanie z nim umowy. Wyboru powinien dokonać organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe (np. wspólnicy), chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej. Umowa zawarta między audytorem a zarządem w zakresie badania sprawozdania finansowego bez uchwały organów uprawnionych jest nieważna. Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku JZP Komisja Nadzoru Finansowego może ukarać poszczególne osoby finansowo (do 250 tys. zł) za:

brak zasad wyboru audytora;

nieprzestrzeganie przepisów dotyczących wyboru biegłego rewidenta (np. niezależności audytora);

zawarcie umowy z firmą audytorską na czas krótszy niż 2 lata i dłuższy niż 5 lat i brak okresów karencji (4 lata).

Przepisy przewidują możliwość rozwiązania umowy. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy istnieje do tego uzasadniona podstawa. Przy czym nie stanowi jej różnica poglądów w sprawie stosowania zasad rachunkowości lub standardów rewizji finansowej. Należy też pamiętać, że umowę mogą rozwiązać obie jej strony: kierownik badanej jednostki (np. zarząd), w której przeprowadzane są czynności, oraz podmiot uprawniony do rewizji finansowej. Przy czym informacja o anulowaniu kontraktu musi trafić nie jak dotychczas do Komisji Nadzoru Audytowego, ale do Krajowej Rady Biegłych Rewidentów lub – w przypadku JZP – również Komisji Nadzoru Finansowego. 


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane