statystyki

Drosik: Ulga na złe długi ułatwi odzyskanie CIT, a nie całej należności

autor: Patrycja Dudek16.10.2017, 09:19; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:51
Co dla wierzycieli oznacza wprowadzenie tej ulgi?

Co dla wierzycieli oznacza wprowadzenie tej ulgi?źródło: ShutterStock

Ulga na złe długi w PIT i CIT nie zagwarantuje wpływów do budżetu, nie spełni też funkcji pozafiskalnych. Nie wiadomo, po co rząd chce ją przywrócić - mówi w wywiadzie dla DGP dr Jacek Drosik doradca podatkowy w Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych.

Zaprezentowany niedawno przez ministra rozwoju i finansów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym zakłada wprowadzenie od 2018 r. w podatkach dochodowych ulgi na złe długi. Jednak procedura ta nie jest całkiem nowa...

Tak. W latach 2013–2016 obowiązywała już w przepisach ustawy o podatku dochodowym podobna ulga i została poddana dogłębnej krytyce. Mimo to rząd planuje powrót do tej, jak się wydaje, bardzo kontrowersyjnej instytucji prawnej.

Dlaczego tamta ulga była krytykowana?

Nie spełniała swojej funkcji. Po pierwsze łatwo było ją ominąć. Przykładowo dłużnik mógł np. poprzez umowę odnowienia uchronić się przed skutkami ulgi, tzn. nie korygować kosztów. Po drugie w latach 2013–2016 zdarzało się, że podatnik nie płacił długów, co powodowało wyksięgowanie kosztów. Wskutek tego dłużnik będąc jednocześnie podatnikiem podatku dochodowego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wykazywał dochód, choć faktycznie miał stratę. Na taki wirtualny dochód otrzymywał kredyt. Z kolei bank w związku z tym kredytem uzyskiwał po pewnym czasie prawo do odpisania wierzytelności nieściągalnej.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kid(2017-10-16 20:02) Zgłoś naruszenie 10

    Co za bzdury. Po 1 starą ulgę można zastosować po przejściu całej procedury tj. Kiedy wierzytelność była już u komornika. Cały artykuł tak jak by bronił biednego dłużnika bo to niby chciał zapłacić ale się nie udało. To rozwiązanie jest w historii pierwszym które pozwala szybko odzyskać zapłacony podatek bez zbędnych kosztów i chyba uczciwi podatnicy będą bardzo zadowoleni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane