statystyki

Fiskus wciąż wyrozumiały dla nieprzesyłających JPK

autor: Mariusz Szulc09.10.2017, 07:19; Aktualizacja: 30.10.2017, 10:36
podatki, rachunki, dokumenty

Urzędnicy podchodzą też wyrozumiale do podatników, którzy nie przekażą na żądanie pozostałych struktur JPK (np. dotyczących faktur, wyciągów bankowych).źródło: ShutterStock

Tylko sześć kar porządkowych i jeden mandat otrzymały przedsiębiorstwa za niedopełnienie obowiązków związanych z jednolitym plikiem kontrolnym.

Jedna firma otrzymała 300 zł mandatu za nieprzesłanie obowiązkowego JPK_VAT. Sześć innych – kary porządkowe w średniej wysokości 2250 zł za nieprzekazanie na żądanie fiskusa pozostałych plików JPK – wynika z informacji przygotowanej dla DGP przez biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej. Dane dotyczą stanu na 15 września 2017 r. Do tej pory nie zostało wszczęte za brak JPK żadne postępowanie o wykroczenie ani przestępstwo skarbowe.

Łagodne podejście fiskusa można tłumaczyć tym, że sam obowiązek składania JPK jest ciągle dość świeży – wszedł w życie w lipcu 2016 r. i początkowo tylko wobec dużych firm. Od 2017 r. dołączyły do nich średnie i małe przedsiębiorstwa, ale te najmniejsze będą przekazywać JPK_VAT dopiero od 1 stycznia 2018 r. (Ministerstwo Finansów szacuje, że dotyczy to ok. 1,5 mln podmiotów).


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • mały(2017-10-09 09:26) Zgłoś naruszenie 40

  To jednoosobowe małe firmy też mają składać?To ja likwiduję.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Artur(2017-10-12 09:57) Zgłoś naruszenie 10

  Od stycznia dane z całej polskiej gospodarki trafią do Amerykanów, Ci już naszykowali armię przedstawicieli handlowych i przejmą cały polski handel, produkcję i linie zaopatrzenia. Pis zmusił siłą i przemocą polskie firmy, aby co miesiąc zdradzały wszystkie swoje tajemnice handlowe wprost w ręce obcokrajowych koncernów. Ładnie nazwał to jpk.

  Odpowiedz
 • sputnick(2017-10-10 17:59) Zgłoś naruszenie 00

  Łagodne podejście może wynikać z faktu, że nie wiadomo kto ma karać, bo według ordynacji składa się do szefa KAS a nie do US.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane