statystyki

Kosztowny finał fikcyjnego outsourcingu

autor: Patrycja Dudek05.10.2017, 07:21; Aktualizacja: 05.10.2017, 10:42
Przedsiębiorca, który rzekomo przekazał swoich pracowników innej firmie, by następnie korzystać z ich pracy na zasadach outsourcingu, musi zapłacić zaległe zaliczki na PIT.

Przedsiębiorca, który rzekomo przekazał swoich pracowników innej firmie, by następnie korzystać z ich pracy na zasadach outsourcingu, musi zapłacić zaległe zaliczki na PIT.źródło: Inne

 Przedsiębiorca, który rzekomo przekazał swoich pracowników innej firmie, by następnie korzystać z ich pracy na zasadach outsourcingu, musi zapłacić zaległe zaliczki na PIT.

I na dodatek straci na kosztach uzyskania przychodu – wynika z wyroku NSA. Jest on pokłosiem wrocławskiej afery outsourcingowej, w którą wciągniętych zostało około 500 firm. Zawarły one fikcyjne umowy przejęcia pracowników. Zatrudnieni mieli przejść pod zarząd innych firm, a następnie byli rzekomo oddelegowywani do pracy w swoich macierzystych zakładach. W rzeczywistości zmiana pracodawcy miała miejsce tylko na papierze.

Przedsiębiorcy, którzy godzili się na takie rozwiązanie, liczyli na oszczędności – że nie będą musieli odprowadzać do budżetu podatku i składek ZUS za pracowników (bo tych przejmie firma outsourcingowa), a koszty ich zatrudnienia odliczą na podstawie otrzymanych faktur.

Tracili na tym pracownicy i budżet, bo firmy, które rzekomo przejmowały zatrudnionych, nie regulowały należności wobec fiskusa i ZUS, zatrzymując je dla siebie jako zysk.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • LW.(2017-10-06 15:01) Zgłoś naruszenie 31

  Określenia "fikcyjne umowy" , "rzekome" przejście pracowników używane są powszechnie w wypracowanej przez urzędników naszego państwa narracji. Aby sprawiedliwie ocenić sprawę, która stała się aferą, potrzeba dobrych intencji i trochę wysiłku. Bez tego brniemy ogarnięci głupotą, przekonani do swych racji, wskazując jako winnych przedsiębiorców.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-10-06 09:27) Zgłoś naruszenie 21

  Bardzo Prawidłowy wyrok

  Odpowiedz
 • q(2017-10-05 22:17) Zgłoś naruszenie 10

  Droga jest współprca z z firmami optymalizującymi ZUS i podatki. Naciągają i zwiewają.

  Odpowiedz
 • Poszkodowany(2017-10-06 20:45) Zgłoś naruszenie 11

  Czyżby artykuł pisał urzędnik US lub ZUS ? Bo narracja dla nich typowa. Bez zrozumienia tematu powielanie oklepanych zdań z wyroków sądowych. Outsourcing działa w Polsce od lat. Jest ponad 7 tys firm outsourcingujacych pracowników a zus i US tylko do tych czterech ma aluzje? Powinni skontrolować wszystkie ponieważ umowy są identyczne jak w tych, z których skorzystały niesłusznie posadzone o nieuczciwość. UCZCIWE FIRMY. To jest większy wałek niż afera Amber Gold..... Niebawem poszkodowani przedsiębiorcy wystąpią do UE i Strasburga. WYGRAMY !!!

  Odpowiedz
 • Łodzianin(2017-10-05 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  tak trzymać bo inaczej wciągną w to pozostalych jeszcze uczciwych przedsiębiorców

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane