statystyki

Outsourcing na rzecz ubezpieczyciela bez VAT

autor: Łukasz Zalewski19.11.2015, 08:15; Aktualizacja: 19.11.2015, 08:22
książki, prawo, sprawiedliwość

Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Usługi likwidacji szkód, świadczone w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń, są zwolnione z VAT – orzekł WSA w Gdańsku.

Sprawa dotyczyła spółki, która chciała świadczyć w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń pełną obsługę likwidacji szkód w ramach ubezpieczeń zdrowotnych: wypadkowych i chorobowych (dodatek do ubezpieczenia na życie), a także zwrotu kosztów leczenia. Zamierzała zapewniać ubezpieczonym usługi medyczne, w tym dostęp do całodobowej infolinii medycznej i lekarzy (np. internisty, pediatry, rodzinnego, specjalistów), do badań diagnostycznych i laboratoryjnych, zabiegów ambulatoryjnych i innych.

Spółka uważała, że jej usługi będą zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, bo likwidacja szkody jest elementem usługi ubezpieczeniowej i jest niezbędna do jej wykonania.

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że spółka nie będzie zwolniona z podatku ani na podstawie art. 43 ust. 13, ani na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT. Wyjaśnił, że spółka nie wykonuje czynności ubezpieczeniowych ani reasekuracyjnych, a między nią a ubezpieczonymi nie istnieje żaden stosunek prawny. Wskazał, że przewidziane w art. 43 ust. 13 ustawy zwolnienie nie obejmuje usług stanowiących element (część składową) usług finansowych lub ubezpieczeniowych, które nie są dla nich specyficzne.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane