statystyki

Poradnia podatkowa z 25 września 2017

autor: Marcin Łukaszewicz, Magda Wałek25.09.2017, 09:25; Aktualizacja: 25.09.2017, 09:51
Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?źródło: ShutterStock

● Kiedy można używać skróconej nazwy firmy na fakturze

● Jaka stawka VAT obowiązuje na len mielony

● Czy świadczona na rzecz sąsiedniego powiatu usługa badania dzieci pod względem psychologicznym podlega VAT

● Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

● Przedsiębiorca działa pod firmą (nazwą) „Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych Zenon-Bud sp. z o.o.”. Zgodnie z zapisami umowy spółki zgłoszonymi do KRS może ona w obrocie gospodarczym na wszelkich dokumentach spółki, fakturach, dokumentach księgowych, w składanych oświadczeniach używać formy skróconej: „P.U.B. Zenon-Bud Sp. z o.o.”. Spółka zgłosiła również skrót firmy „P.U.B. Zenon-Bud Sp. z o.o.” do właściwego urzędu skarbowego na odpowiednim formularzu VAT-R. Czy na wystawianych fakturach spółka może używać nazwy skróconej?

Przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie (zob. art. 2 pkt 31 ustawy o VAT).

Faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy (zob. art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Organy podatkowe przyjmują, że w celu jednoznacznej identyfikacji podatkowej podatnik powinien posługiwać się taką nazwą, jaką wskazał w zgłoszeniu rejestracyjnym w zakresie VAT bądź w zgłoszeniu aktualizacyjnym zmieniającym nazwę. Konieczne jest zatem, aby dane dotyczące podatnika podawane na fakturze były zgodne z danymi identyfikacyjnymi wykazanymi w tych zgłoszeniach.

Zatem w sytuacji gdy nazwa skrócona została wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym dla celów VAT i jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się nazwą skróconą firmy na fakturach wystawianych przez spółkę jest prawidłowe niezależnie od tego, czy nazwa skrócona została wskazana w Krajowym Rejestrze Sądowym (interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 maja 2017 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.18.2017.1.MN).


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane