statystyki

Poradnia podatkowa z 25 września 2017

autor: Marcin Łukaszewicz, Magda Wałek25.09.2017, 09:25; Aktualizacja: 25.09.2017, 09:51
Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?źródło: ShutterStock

● Kiedy można używać skróconej nazwy firmy na fakturze

● Jaka stawka VAT obowiązuje na len mielony

● Czy świadczona na rzecz sąsiedniego powiatu usługa badania dzieci pod względem psychologicznym podlega VAT

● Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

● Przedsiębiorca działa pod firmą (nazwą) „Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych Zenon-Bud sp. z o.o.”. Zgodnie z zapisami umowy spółki zgłoszonymi do KRS może ona w obrocie gospodarczym na wszelkich dokumentach spółki, fakturach, dokumentach księgowych, w składanych oświadczeniach używać formy skróconej: „P.U.B. Zenon-Bud Sp. z o.o.”. Spółka zgłosiła również skrót firmy „P.U.B. Zenon-Bud Sp. z o.o.” do właściwego urzędu skarbowego na odpowiednim formularzu VAT-R. Czy na wystawianych fakturach spółka może używać nazwy skróconej?

Przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie (zob. art. 2 pkt 31 ustawy o VAT).

Faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy (zob. art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Organy podatkowe przyjmują, że w celu jednoznacznej identyfikacji podatkowej podatnik powinien posługiwać się taką nazwą, jaką wskazał w zgłoszeniu rejestracyjnym w zakresie VAT bądź w zgłoszeniu aktualizacyjnym zmieniającym nazwę. Konieczne jest zatem, aby dane dotyczące podatnika podawane na fakturze były zgodne z danymi identyfikacyjnymi wykazanymi w tych zgłoszeniach.

Zatem w sytuacji gdy nazwa skrócona została wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym dla celów VAT i jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się nazwą skróconą firmy na fakturach wystawianych przez spółkę jest prawidłowe niezależnie od tego, czy nazwa skrócona została wskazana w Krajowym Rejestrze Sądowym (interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 maja 2017 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.18.2017.1.MN).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane