statystyki

Walka KAS z wyłudzeniami VAT: Blokowanie rachunków bankowych może być groźne dla ich współwłaścicieli

autor: Patrycja Dudek25.09.2017, 09:25; Aktualizacja: 25.09.2017, 09:49
podatki, rachunki, dokumenty

Blokada będzie mogła być ustanowiona na 72 godziny z możliwością wydłużenia jej do 3 miesięcy.źródło: ShutterStock

Walka fiskusa z wyłudzeniami podatków wciąż się zaostrza. Resort już szykuje kolejny oręż w tej wojnie. Ma nim być blokada rachunków bankowych podatników podejrzanych o oszustwa. Zakłada to projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych, który prawdopodobnie już wkrótce trafi na posiedzenie rządu (pisaliśmy o tym w TGP nr 169 z 1–3 września 2017 r. ). Zgodnie z nim szef KAS będzie mógł zablokować konto na 72 godziny, a potem przedłużyć blokadę w sumie do 3 miesięcy. Rozwiązanie to już budzi zastrzeżenia zarówno ekspertów, jak i przedsiębiorców. Decyzja o blokadzie może bowiem uniemożliwić dostęp do pieniędzy także uczciwym podatnikom, a co za tym idzie mogą oni mieć problemy np. z zapłatą za towar, wywiązaniem się z zamówienia, terminową spłatą rat kredytu itp. I choć resort finansów tłumaczy, że będzie możliwość skarżenia decyzji o przedłużeniu blokady do sądu, to w praktyce podatnicy niewiele na tym skorzystają. Postępowania przed sądami trwają bowiem miesiącami.

Szef KAS będzie mógł blokować nie tylko rachunki bankowe przedsiębiorców wyłudzających VAT, ale też ich uczciwych wspólników. I to nawet wtedy, gdy z podejrzanym biznesem nie mają nic wspólnego

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych daje szefowi Krajowej Administracji Skarbowej szczególne kompetencje. Otóż będzie on mógł blokować konto w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, jeżeli uzna, że służy ono do wyłudzeń podatkowych. Podstawą do wydania tego typu postanowienia ma być ocena ryzyka popełnienia oszustwa.

Blokada będzie mogła być ustanowiona na 72 godziny z możliwością wydłużenia jej do 3 miesięcy. Ale uwaga! Skutki takiej decyzji mogą być dotkliwe także dla uczciwych współposiadaczy konta. W efekcie wspólnicy np. spółek cywilnych czy jawnych, w przypadku których standardem jest zakładanie wspólnego rachunku, mogą zostać pozbawieni dostępu do swoich pieniędzy nawet wówczas, gdy nic nie będzie wskazywało, że są zamieszani np. w wyłudzanie VAT. Wystarczy, że takie podejrzenie będzie wobec ich wspólnika i to niekoniecznie w związku z prowadzonym przez nich wspólnym biznesem.

Zapytane przez nas Ministerstwo Finansów potwierdza, że blokada może objąć wspólne konto kilku przedsiębiorców. I nie dodaje otuchy, wskazując na procedury odwoławcze, które będą mogli uruchomić uczciwi podatnicy. Te przecież mogą trwać miesiącami.

Niektórzy eksperci mają też zastrzeżenia do samej procedury blokady konta. Nie negują nowego uprawnienia szefa KAS, ale ich zdaniem powinien mieć on prawo tylko do tzw. szybkiej blokady rachunku, czyli wyłącznie na 72 godziny. Natomiast jej przedłużenie ponad 3 dni powinno być każdorazowo uzależnione od zgody sądu (i to nie administracyjnego, lecz karnego), który będzie mógł skontrolować, czy faktycznie mamy do czynienia z prawdopodobieństwem wykorzystania sektora finansowego do popełnienia oszustwa podatkowego. Ekspertów niepokoi także brak realnej i niezależnej kontroli nad szefem KAS przy stosowaniu nowego środka. – Projekt ustawy przewiduje zbyt daleko posuniętą autonomię szefa KAS w decydowaniu o tym, czy mamy do czynienia z prawdopodobnym oszustwem, czy też nie. Kontrola ze strony ministra finansów jest niewystarczająca, bo szef KAS realizuje de facto politykę resortu – mówią.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane