statystyki

Poradnia podatkowa z dnia 30 października 2017

autor: Emilia Gapińska, Tomasz Krywan30.10.2017, 10:09; Aktualizacja: 30.10.2017, 10:29
Poradnia podatkowa z dnia 30 października 2017

Poradnia podatkowa z dnia 30 października 2017źródło: ShutterStock

Czy przy zakupach usług reklamowych od Facebooka i Google’a trzeba pobrać podatek u źródła?

Przedsiębiorca – osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą – kupuje usługi reklamowe od Facebooka oraz Google’a. Czy jest zobowiązany do pobierania podatku u źródła?

W określonych przepisami przypadkach podatek z tytułu przychodów uzyskiwanych na terytorium Polski przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (w uproszczeniu – nierezydentów) pobierany jest w formie ryczałtu (zob. art. 29 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 21 ust. 1 ustawy o CIT). W przypadkach takich do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego zobowiązane są, jako płatnicy, polskie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne (zob. art. 41 ust. 4 w zw. z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 26 ust. 1 ustawy o CIT). Do przychodów, których to dotyczy, należą m.in. przychody z tytułu świadczenia usług reklamowych (zob. art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT oraz art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT).

Należy jednak zauważyć, że omawiane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (zob. art. 29 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o PIT oraz art. 21 ust. 2 ustawy o CIT). Jednak zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (zob. art. 29 ust. 2 zdanie drugie ustawy o PIT oraz art. 26 ust. 1 zdanie drugie ustawy o CIT).

Kwestią sporną jest to, czy mogą to być certyfikaty rezydencji otrzymane w formie elektronicznej. Według mnie tak i takie też stanowisko w przeszłości prezentowały organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 stycznia 2013 r., nr IPPB4/415-319/11/13-10/S/SP czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 czerwca 2013 r., nr IBPBI/2/423-342/13/MO). Z czasem pojawiły się jednak wyjaśnienia organów podatkowych, w których co do zasady nie zgadzają się one na uwzględnianie certyfikatów rezydencji otrzymywanych w formie elektronicznej (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora IS w Bydgoszczy z 2 marca 2016 r., nr ITPB3/4510-16/16/DK czy interpretację indywidualną dyrektora IS w Poznaniu z 25 sierpnia 2016 r., nr ILPB3/4510-1-281/16-4/ŁM).

Powoduje to, że odpowiedź na pytanie zależy od przyjęcia stanowiska odnośnie do dopuszczalności uwzględniania certyfikatów rezydencji otrzymywanych w formie elektronicznej. I tak – ze względu na postanowienia art. 7 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu sporządzonej w Madrycie 13 listopada 1995 r. (Dz.U. z 1996 r. nr 29, poz. 129 ze zm.) – pobieranie podatku u źródła nie będzie w przedstawionej sytuacji konieczne, jeżeli przyjąć stanowisko o dopuszczalności stosowania certyfikatów rezydencji otrzymywanych w formie elektronicznej. W przeciwnym razie pobieranie 20-proc. podatku u źródła jest – przynajmniej teoretycznie – konieczne. 

Podstawa prawna


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane