Senat bez poprawek przyjął ustawę o STIR . Parlament zakończył też prace nad podzieloną płatnością. Te dwie kluczowe zmiany wymierzone w oszustów wyłudzających VAT trafią teraz do podpisu prezydenta. Rząd liczy, że dzięki nim w ciągu dekady do budżetu wpłynie dodatkowo prawie 130 mld zł.
Pierwsza z ustaw, która ma pomóc zapobiegać wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń (tzw. ustawa STIR), wprowadzi zmiany m.in. do ustawy o VAT. Pozwoli to na prowadzenie czarnej listy czynnych podatników VAT: wykreślonych z rejestru oraz przywróconych do niego. Będzie ją prowadził w formie elektronicznej szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Przede wszystkim jednak ustawa o STIR da fiskusowi dostęp do transakcji przeprowadzanych przez przedsiębiorców.
W ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie przepisów banki zaczną przekazywać fiskusowi dzienne zestawienia transakcji, a banki spółdzielcze i SKOK-i – w ciągu 8 miesięcy. Pierwsze dane instytucje przekażą już za okres od 1 stycznia 2016 r. Znacznie wcześniej, bo odpowiednio po 30 i 60 dniach, poinformują o prowadzonych rachunkach np. firm.