statystyki

Fiskus blokował konta i przelewy już w 2017 roku

autor: Agnieszka Pokojska24.04.2018, 07:15; Aktualizacja: 24.04.2018, 07:42
Podobnie jak w latach ubiegłych, znacząca większość powiadomień wskazywała na podejrzenie oszustw w VAT. Powiadomienia te były często podstawą do wszczęcia kontroli.

Podobnie jak w latach ubiegłych, znacząca większość powiadomień wskazywała na podejrzenie oszustw w VAT. Powiadomienia te były często podstawą do wszczęcia kontroli.źródło: ShutterStock

Generalny inspektor informacji finansowej uniemożliwił w ubiegłym roku korzystanie z 351 rachunków i wstrzymał 21 transakcji, zabezpieczając w ten sposób ok. 144 mln zł – wynika ze sprawozdania GIFF.

Był to czas reformy administracji skarbowej. Po wejściu w życie 1 marca 2017 r. ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej generalnym inspektorem informacji finansowej stał się szef KAS. Jednocześnie dyrektorzy izb administracji skarbowej oraz naczelnicy urzędów celno-skarbowych rozpoczęli bezpośrednią współpracę z GIIF. Wszystko to miało na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie przestępczości podatkowej, w tym głównie likwidację luki w VAT.

W efekcie wzrosła też liczba blokad rachunków – w 2017 r. była o prawie 8 proc. większa niż w poprzednim roku. W większości miało to związek z podejrzeniem prania pieniędzy pochodzących z przestępstw skarbowych, polegających głównie na wyłudzaniu zwrotu VAT oraz niepłaceniu podatku należnego.

Blokowanie rachunków i wstrzymane transakcje

Blokowanie rachunków i wstrzymane transakcje

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane