statystyki

Najem socjalny jest obłożony wyższym podatkiem

autor: Patrycja Dudek21.09.2017, 07:51; Aktualizacja: 21.09.2017, 08:36
blok, mieszkanie, nieruchomość

Podatnik argumentował, że bez znaczenia jest to, kto płaci za czynsz – miasto czy lokatorźródło: ShutterStock

Kto udostępnia nieruchomość osobie z orzeczoną eksmisją, w zamian za odszkodowanie od gminy, ten ma przychód z kapitałów pieniężnych – orzekł wczoraj NSA.

Spór w tej sprawie toczył podatnik, który miał kilka nieruchomości. Traktował je jako lokatę kapitału, a przy okazji je wynajmował. Umowy najmu zawierał za pośrednictwem profesjonalistów. Mimo tego zdarzali się mu lokatorzy, którzy nie płacili za najem. Wówczas właściciel składał do sądu pozew. Sąd orzekał eksmisję i prawo najemcy do otrzymania lokalu socjalnego od miasta.

Problem polegał na tym, że miasto takich lokali nie miało. Podatnik zawierał więc ugody, na mocy których miasto wchodziło w miejsce niepłacącego lokatora i regulowało za niego równowartość czynszu. Należności te były uiszczane jako odszkodowania za niedostarczenie przez miasto lokalu socjalnego (art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminnym, t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1610 ze zm.).

Spór z fiskusem toczył się o to, jak ma rozliczyć się z tych pieniędzy podatnik. Uważał, że są to przychody z najmu, co uprawniałoby go do stawki PIT 18 proc. lub nawet 8,5-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Fiskus natomiast był zdania, że są to przychody z kapitałów pieniężnych, objęte 19-proc. PIT.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane