statystyki

Najem socjalny jest obłożony wyższym podatkiem

autor: Patrycja Dudek21.09.2017, 07:51; Aktualizacja: 21.09.2017, 08:36
blok, mieszkanie, nieruchomość

Podatnik argumentował, że bez znaczenia jest to, kto płaci za czynsz – miasto czy lokatorźródło: ShutterStock

Kto udostępnia nieruchomość osobie z orzeczoną eksmisją, w zamian za odszkodowanie od gminy, ten ma przychód z kapitałów pieniężnych – orzekł wczoraj NSA.

Spór w tej sprawie toczył podatnik, który miał kilka nieruchomości. Traktował je jako lokatę kapitału, a przy okazji je wynajmował. Umowy najmu zawierał za pośrednictwem profesjonalistów. Mimo tego zdarzali się mu lokatorzy, którzy nie płacili za najem. Wówczas właściciel składał do sądu pozew. Sąd orzekał eksmisję i prawo najemcy do otrzymania lokalu socjalnego od miasta.

Problem polegał na tym, że miasto takich lokali nie miało. Podatnik zawierał więc ugody, na mocy których miasto wchodziło w miejsce niepłacącego lokatora i regulowało za niego równowartość czynszu. Należności te były uiszczane jako odszkodowania za niedostarczenie przez miasto lokalu socjalnego (art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminnym, t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1610 ze zm.).

Spór z fiskusem toczył się o to, jak ma rozliczyć się z tych pieniędzy podatnik. Uważał, że są to przychody z najmu, co uprawniałoby go do stawki PIT 18 proc. lub nawet 8,5-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Fiskus natomiast był zdania, że są to przychody z kapitałów pieniężnych, objęte 19-proc. PIT.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane