statystyki

Współwłaściciele lokalu osobno dokumentują jego najem

autor: Mariusz Szulc19.09.2017, 07:48; Aktualizacja: 19.09.2017, 09:04
blok, mieszkanie, nieruchomość

Kobieta obawiała się, że to błąd i że nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego VAT z takiej fakturyźródło: ShutterStock

 Najemca nie odliczy VAT z faktury zbiorczej wystawionej przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o kobietę, która wynajmowała lokal użytkowy od sześciu jego współwłaścicieli, reprezentowanych przez zarządcę nieruchomości. Na pierwszej fakturze, którą otrzymała, figurowali zbiorczo, jako sprzedawcy usługi, wszyscy współwłaściciele lokalu.

Kobieta obawiała się, że to błąd i że nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego VAT z takiej faktury. Uważała, że zgodnie z art. 15 ustawy o VAT każda osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest odrębnym podatnikiem i powinna odrębnie dokumentować świadczone usługi.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jola(2017-09-19 12:52) Zgłoś naruszenie 10

    Nieprzemyślane całkowicie stanowisko,. Odrębne faktury byłyby, gdyby każdy ze współwłaścicieli wynajął swój udział w mieszkaniu (np. 1/6). Ale tutaj jest inaczej, najemca nie chciał kupować usługi najmu 1/6 mieszkania od 6 dostawców, ale chciał wynająć całe mieszkanie. A żeby sprzedać taką usługę, współwłaściciele musieli się zebrać i porozumieć. Świadczą usługę wspólnie i wszyscy są usługodawcami i wszyscy powinni być na fakturze. Odrębne faktury dokumentowałyby zdarzenie gospodarcze, które nie zaistniało. Innymi słowy, gdyby było 6 umów, byłoby 6 faktur. Jest jedna umowa i powinna być jedna faktura.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane