statystyki

Przejęcie najmu i nieruchomości: Kiedy mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa?

autor: Patrycja Dudek29.01.2018, 19:00
umowa-klucz

Spółka ubiegała się o zwrot 48 tys. zł podatku naliczonego przy zakupie lokali w centrum biurowym i galerii handlowej.źródło: ShutterStock

Spółka, która kupiła lokale w galerii handlowej i centrum biurowym, by kontynuować w nich działalność w zakresie najmu, może odliczyć podatek wynikający z faktury. W tym wypadku nie mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa – orzekł NSA.

Spółka ubiegała się o zwrot 48 tys. zł podatku naliczonego przy zakupie lokali w centrum biurowym i galerii handlowej. Kupiła je od dwóch różnych podmiotów, które wcześniej je wynajmowały. Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że zwrot się nie należy, bo spółka nabyła zorganizowane części przedsiębiorstwa (ZCP), których dostawa nie podlega opodatkowaniu VAT.

Spółka się z tym nie zgadzała. Powołała się na otrzymaną interpretację indywidualną, z której wynikało, że ma prawo odliczyć VAT. Naczelnik uznał jednak, że interpretacja jej nie chroni, bo stan faktyczny nie odpowiada temu, który firma przedstawiła we wniosku. Spór toczył się więc o to, czy nabyte przez spółkę środki trwałe stanowią ZCP, a więc czy są wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem składników majątkowych zdolnym do bycia samodzielnym przedsiębiorstwem.

Organy podatkowe zwróciły uwagę na to, że spółka kupiła części budynków, budowli, infrastrukturę i wyposażenie, które łącznie tworzyły samodzielne kompleksy. Dotychczasowi właściciele wynajmowali je, a firma przejęła po nich tę działalność. Kontynuuje nawet te same umowy najmu, przejęła kaucje gwarancyjne wpłacone przez najemców oraz umowy na dostawę większości mediów, obsługę pomp ciepła, dzierżawy powierzchni reklamowej, najmu nośnika reklamowego, oddania gruntu pod ogródek itp. Przejęła również regulamin administracyjny obiektów, który zakreślał zasady ich funkcjonowania oraz obowiązki najemców, a nawet prawo do posługiwania się nazwą – wyliczał fiskus.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane