Budżet państwa nie zamierza dopłacać do drogich prawników

autor: Patrycja Dudek21.09.2017, 07:51; Aktualizacja: 21.09.2017, 09:01
Spór z fiskusem toczył bank, który chciał ująć w kosztach niespłacone kredyty

Spór z fiskusem toczył bank, który chciał ująć w kosztach niespłacone kredytyźródło: ShutterStock

 O tym, czy nieściągalna wierzytelność zostanie zaliczona do podatkowych kosztów, nie decyduje cena, której żąda adwokat lub radca prawny, tylko ich urzędowe stawki, ustalone przez ministra sprawiedliwości – przypomniał NSA.

Wierzytelności odpisane jako nieściągalne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątek dotyczy tych, które zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana. Jednym ze sposób udokumentowania jest protokół nieściągalności, stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty (art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT i art. 23 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).

Spór z fiskusem toczył bank, który chciał ująć w kosztach niespłacone kredyty. Ich dochodzeniem miały zająć się zewnętrzne kancelarie. Bank sądził, że wolno mu będzie uwzględnić wszystkie związane z tym wydatki wynikające z cennika kancelarii.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że bank może wziąć pod uwagę tylko wydatki do wysokości stawek minimalnych wynikających z rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz.U. 2015 poz. 1800).


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane