statystyki

Budżet państwa nie zamierza dopłacać do drogich prawników

autor: Patrycja Dudek21.09.2017, 07:51; Aktualizacja: 21.09.2017, 09:01
Spór z fiskusem toczył bank, który chciał ująć w kosztach niespłacone kredyty

Spór z fiskusem toczył bank, który chciał ująć w kosztach niespłacone kredytyźródło: ShutterStock

 O tym, czy nieściągalna wierzytelność zostanie zaliczona do podatkowych kosztów, nie decyduje cena, której żąda adwokat lub radca prawny, tylko ich urzędowe stawki, ustalone przez ministra sprawiedliwości – przypomniał NSA.

Wierzytelności odpisane jako nieściągalne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątek dotyczy tych, które zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana. Jednym ze sposób udokumentowania jest protokół nieściągalności, stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty (art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT i art. 23 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).

Spór z fiskusem toczył bank, który chciał ująć w kosztach niespłacone kredyty. Ich dochodzeniem miały zająć się zewnętrzne kancelarie. Bank sądził, że wolno mu będzie uwzględnić wszystkie związane z tym wydatki wynikające z cennika kancelarii.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że bank może wziąć pod uwagę tylko wydatki do wysokości stawek minimalnych wynikających z rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz.U. 2015 poz. 1800).


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane