Podzielona płatność będzie stosowana powszechnie

autor: Marek Chądzyński20.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 20.09.2017, 09:08
podatki, firma, przedsiębiorca

Szczególnie trudna może być sytuacja, gdy podatnik chciał zastosować split payment (czyli wpłacić kwotę netto na zwykły rachunek dostawcy, a równowartość podatku – na specjalny rachunek VAT), ale za namową kontrahenta zrezygnował z tegoźródło: ShutterStock

 Kto nie zapłaci w systemie split payment w VAT, a jego kontrahent okaże się oszustem, może stracić prawo do odliczenia podatku wynikającego z otrzymanej faktury.

Taki może być skutek uboczny wpisania split payment na listę przesłanek należytej staranności – uważają niektórzy eksperci.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad opracowaniem listy dobrych praktyk, których wypełnienie ma zabezpieczać podatnika przed negatywnymi skutkami działania oszustów podatkowych. Chodzi o sytuację, w której legalnie działające firmy nieświadomie przeprowadzają transakcje z oszustami, a potem mają problem z odliczeniem VAT z otrzymanych faktur. Urzędy skarbowe mogą zakwestionować te odliczenia, jeśli uznają, że podatnik nie dochował należytej staranności – np. mimo podejrzeń co do uczciwości kontrahenta, nie sprawdził go w rejestrze VAT albo innych rejestrach zawierających informacje gospodarcze.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane