statystyki

Podzielona płatność będzie stosowana powszechnie

autor: Marek Chądzyński20.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 20.09.2017, 09:08
podatki, firma, przedsiębiorca

Szczególnie trudna może być sytuacja, gdy podatnik chciał zastosować split payment (czyli wpłacić kwotę netto na zwykły rachunek dostawcy, a równowartość podatku – na specjalny rachunek VAT), ale za namową kontrahenta zrezygnował z tegoźródło: ShutterStock

 Kto nie zapłaci w systemie split payment w VAT, a jego kontrahent okaże się oszustem, może stracić prawo do odliczenia podatku wynikającego z otrzymanej faktury.

Taki może być skutek uboczny wpisania split payment na listę przesłanek należytej staranności – uważają niektórzy eksperci.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad opracowaniem listy dobrych praktyk, których wypełnienie ma zabezpieczać podatnika przed negatywnymi skutkami działania oszustów podatkowych. Chodzi o sytuację, w której legalnie działające firmy nieświadomie przeprowadzają transakcje z oszustami, a potem mają problem z odliczeniem VAT z otrzymanych faktur. Urzędy skarbowe mogą zakwestionować te odliczenia, jeśli uznają, że podatnik nie dochował należytej staranności – np. mimo podejrzeń co do uczciwości kontrahenta, nie sprawdził go w rejestrze VAT albo innych rejestrach zawierających informacje gospodarcze.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane