Mechanizm podzielonej płatności w VAT ma być kijem na oszustów. Dla uczciwych przedsiębiorców będzie marchewka – finansowanie pomostowe, które ma ograniczyć ryzyko utraty płynności.
W przyszłym tygodniu posłowie zajmą się projektem ustawy wprowadzającej podzieloną płatność w VAT (tzw. split payment). Rozwiązanie polega na rozbiciu płatności za towary lub usługi na dwa strumienie. Kwota netto trafi na konto dostawcy lub usługodawcy, a podatek bezpośrednio na odrębny rachunek VAT. MF i eksperci podatkowi nie mają wątpliwości, że mechanizm okaże się skuteczny w walce z oszustami i wyłudzaczami VAT. Przedsiębiorcom sen z powiek spędza jednak to, że uderzy w ich płynność finansową. Dlatego fiskus postanowił wyjść im naprzeciw i proponuje specjalne finansowanie pomostowe. Zapowiedział je w radiu TOK FM wiceminister finansów Paweł Gruza.Resort na razie nie zdradza szczegółów. Z nieoficjalnych informacji DGP wynika jednak, że wsparcia płynnościowego firmom dostarczy Bank Gospodarstwa Krajowego.
– Jeśli firma uważa, że split payment odpowiada za jej problemy płynnościowe, wówczas będzie mogła zwrócić się do banku o finansowanie pomostowe. BGK przeanalizuje, czy zaburzenia są efektem mechanizmu podzielonej płatności, czy wynikają z innych czynników, np. zatorów płatniczych – przekonuje nasz rozmówca z MF i dodaje, że w tym drugim przypadku o wsparciu nie ma mowy.